Členmi antisemitskej facebookovej skupiny je aj 50 politikov z nemeckej AfD

NETKY.SK • 10 November 2017, 07:18 • 2 min
Členmi antisemitskej facebookovej skupiny je aj 50 politikov z nemeckej AfD

BERLÍN - Pravicovo-populistická Alternatíva pre Nemecko (AfD) je stredobodom nového škandálu.

slovakia

left justify in out

Približne 50 popredných politikov strany je totiž členmi uzatvorenej krajne pravicovej facebookovej skupiny s názvom Die Patrioten (Vlastenci).

 

Medzi jej viac ako 27-tisíc členmi je aj 15 poslancov Spolkového snemu (Bundestag) a 33 poslancov krajinských parlamentov za AfD, pričom niektorí na jej profil aktívne prispievali.

 

K aktívnym členom skupiny patria napríkla predseda AfD v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko a poslanec Bundestagu Martin Renner, poslanec krajinského parlamentu v Berlíne Gunnar Lindemann a šéfka strany v Šlezvicku-Holštajnsku Doris von Saynová-Wittgensteinová.

 

Skupina Vlastenci zdieľa antisemitský a rasistický obsah. Jeden z členov tam na obal s pizzou umiestnil podobizeň mladej nemeckej Židovky Anny Frankovej, ktorá sa stala obeťou nacistického prenasledovania, a pripojil vety "Čerstvo upečená, nadýchaná a chrumkavá zároveň" a "Nové, ohnivé, ostré". Facebook následne tohto používateľa zablokoval a prokuratúra začala vyšetrovanie vo veci hanobenia pamiatky zosnulého.

 

Členovia skupiny adresovali hanlivé odkazy aj kancelárke Angele Merkelovej, ktorá podľa nich chce "vyhladiť nemecký národ".

 

Hovorca AfD Christian Lüth pre uviedol, že uzatvorené skupiny na Facebooku sú vo všeobecnosti "citlivou témou" a ubezpečil, že skupina Vlastenci nezohráva "nijakú úlohu pri formovaní názorov strany". Mnohí volení predstavitelia podľa neho ani nevedia, že sú členmi takejto skupiny alebo sa nimi stali nevedomky a medzičasom z nej vystúpili.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies