Eskalácia obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou by mohla viesť k prílevu čínskych výrobkov na európsky trh.
Európsky textilný sektor zadržiava dych. Americký prezident Donald Trump v stredu obratom o 180 stupňov oznámil 90-dňovú „pauzu“ vo vzájomných clách s výnimkou Číny.
Ak by svoju hrozbu naplnil, na výrobky z EÚ vstupujúce do Spojených štátov by sa vzťahovala 20 % prirážka.
Neistota v textilnom sektore
„Európsky vývoz textilu a odevov predstavuje približne 7,5 miliardy eur ročne. Ak Trump zachová 20 % prirážkovú daň, znamenalo by to 1,5 miliardy eur na clách,“ vysvetľuje Dirk Vantyghem, generálny riaditeľ Európskej konfederácie odevov a textilu (Euratex).
Najviac postihnutí: Taliansko, Francúzsko a Portugalsko
Taliansko, Francúzsko a Portugalsko, ktoré sú lídrami textilného priemyslu v Európe, budú pravdepodobne najviac postihnuté európske krajiny v tomto odvetví. Haute-couture by bola obzvlášť ťažko zasiahnutá, hoci niektorí zákazníci by boli ochotní zaplatiť dodatočné náklady, „pretože je to špičková móda“, dodáva.
Prílev ázijských výrobkov
Ešte znepokojujúcejšie je, že textilná výroba v ázijských krajinách, ktorá sa nevyváža do Spojených štátov, by sa mohla presmerovať na európsky trh.
„Ak sa táto colná stena zavedie v Číne, Kambodži a Vietname, na európske trhy sa bude tlačiť väčšia ponuka odevov vyrobených v Ázii. Takže nepriamy vplyv by mohol byť ešte väčší ako priamy dôsledok platenia 20 % cla na amerických trhoch,“ hovorí Dirk Vantyghem.
Hoci nepredpokladá žiadne dôsledky na ceny, vidí „kapacitný problém“, ktorý by mohol vyvinúť tlak na európskych výrobcov.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, vedomá si tejto hrozby, v rozhovore pre Financial Times vyhlásila, že nebude tolerovať prílev čínskych výrobkov na európsky trh a že v prípade potreby nebude váhať prijať „ochranné opatrenia“.
Európska konfederácia odevov a textilu zasa vyzýva Komisiu, aby uprednostnila dialóg pred eskaláciou a vyhla sa tak začarovanému kruhu prehier.
Najmä preto, že európsky textilný priemysel už oslabili „ceny energií“ a náklady na dodržiavanie stratégie Európskej únie pre udržateľný a obehový textil, ktorá bola podľa Euratexu prijatá v roku 2022.
Narušenie dodávateľských reťazcov
Táto nová situácia by mohla zmeniť aj štruktúru dodávateľských reťazcov.
Dodatočné clá na čínske výrobky sa zvýšili na 145 %.
Hoci Donald Trump oznámil 90-dňovú prestávku pre 75 ďalších krajín, nad hlavami svetových dielní visí Damoklov meč. Ak sa tieto hrozby naplnia, clá, ktorým budú čeliť, budú mimoriadne vysoké: 37 % pre Bangladéš a 46 % pre Vietnam.
„Veľké európske značky sa pozerajú na tieto clá a prehodnocujú svoje možnosti získavania zdrojov,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Euratex.
India a Turecko by sa mohli dostať na vrchol. V prípade uplatnenia by príplatky predstavovali 26 % a 10 %. Niektoré odevné spoločnosti by preto mohli byť v pokušení presunúť tam svoju výrobu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies