Čínskeho umelca známeho ako Surový mäsiar odsúdili na osem rokov

NETKY.SK • 26 December 2017, 12:06 • 2 min
Čínskeho umelca známeho ako Surový mäsiar odsúdili na osem rokov

PEKING - Čínskeho disidenta a aktivistu, ktorý vystupoval pod umeleckým menom Surový mäsiar, odsúdil v utorok čínsky komunistický režim na odňatie slobody v trvaní ôsmich rokov.

slovakia

left justify in out

Surový mäsiar, vlastným menom Wu Kan, sa stal známym šokujúcimi kampaňami, ktoré bojovali ani nie tak proti celému systému a komunistickej strane, ale skôr proti jej lokálnym predstaviteľom. Súd v Tchien-ťine uznal Wua vinným z "rozvracania štátnej moci a socialistického systému, organizovania nepovolených verejných zhromaždení, spôsobovania problémov a útočenia na iné osoby na internete".

Podľa agentúry AP si Wu rozhodne servítku pred ústa nekládol a v niektorých umeleckých prostriedkoch zachádzal až do krajnosti. Jednou z jeho posledných kampaní je napríklad séria fotografií, na ktorej je zobrazený jej nahnevaný tvorca s nožmi, doplnená sloganom, podľa ktorého sa chystá "zabíjať prasatá", čím sú myslení miestni "papaláši", ktorí sa podľa neho spreneverili svojmu poslaniu.

Verdikt súdu prijal svojrázny umelec s ľadovým kľudom. "Som vďačný strane za takúto veľkú poctu," reagoval krátko po vynesení rozsudku. "Zostanem verný pôvodným zámerom, vyhrniem si rukávy a budem sa snažiť ešte viac," dodal, parafrázujúc slovník, ktorý vo svojich prejavoch používa čínsky prezident Si Ťin-pching.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies