Čína chce údajne posilniť dovozy ropy z Iránu

NETKY.SK • 31 December 2013, 15:28 • 2 min
Čína chce údajne posilniť dovozy ropy z Iránu

PEKING - Prípadným zvýšením dovozov ropy z Iránu by Peking mohal spochybniť obsah novembrovej dohody o zmiernení napätia medzi Teheránom a svetovými mocnosťami, upozornila agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Čína chce posilniť dovoz ropy z Iránu. O novom kontrakte na dodávky ľahkej ropy už s iránskou národnou ropnou spoločnosťou (NIOC) rokuje čínsky štátny podnik Zhuhai Zhenrong Corp. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na zdroje oboznámené s problematikou. Predstavitelia čínskej firmy odmietli medializované informácie komentovať. V prípade dohody o novom kontrakte by sa dodávky ropy z Iránu do Číny dostali najvyššie od roku 2012, kedy západné mocnosti uvalili na Irán sankcie. Pre spoluprácu s islamskou republikou, kam Zhuhai Zhenrong Corp vyvážala benzín, sa čínska firma vlani v USA stala terčom sankcií tamojšej federálnej vlády. Prípadným zvýšením dovozov ropy z Iránu by Čína mohla spochybniť obsah novembrovej dohody o zmiernení napätia medzi Teheránom a svetovými mocnosťami, upozornila agentúra Reuters.

Vo švajčiarskej Ženeve v utorok pokračovali rokovania medzi Iránom a svetovými mocnosťami o implementovaní v novembri schválenej dohody o prísnejšej kontrole jadrového programu islamskej republiky. 

Prelomovú dohodu prijali mocnosti 24. novembra takisto v Ženeve. Irán súhlasil s užšou spoluprácou s medzinárodnými inšpektormi, ktorí budú dohliadať na čiastočné zastavenie procesu obohacovania uránu výmenou za zmiernenie sankcií voči Teheránu. Islamská republika však zároveň vyjadrila vôľu nevzdať sa svojho práva na "jadrovú energiu" na civilné účely. Súčasná dohoda bude platiť šesť mesiacov, dokedy by mala byť vyrokovaná nová. Medzinárodné spoločenstvo sľúbilo, že voči Iránu zruší sankcie týkajúce sa petrochemického a kovospracujúceho priemyslu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies