Čile začne vydávať osvedčenia o vyliečení sa z COVID-19

NETKY.SK • 27 Apríl 2020, 12:52 • 2 min
Čile začne vydávať osvedčenia o vyliečení sa z COVID-19

SANTIAGO - Čilská vláda oznámila, že začne vydávať zdravotné certifikáty pre ľudí vyliečených z ochorenia COVID-19, ktoré vyvoláva nový koronavírus. Tento sporný plán kritizovala napríklad Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

WHO v tom vidí chybu 

Tzv. "certifikáty imúnnosti" môžu podľa WHO ľudí viesť k tomu, aby ignorovali odporúčania týkajúce sa verejného zdravia. V dôsledku toho sa môže zvýšiť riziko prenosu ochorenia COVID-19. 

 

img

 

Osvedčenie znamená prekonanie nie odolnosť

Tieto osvedčenia o zdravotnom stave majú ľuďom umožniť návrat do práce, uviedla námestníčka ministra zdravotníctva Paula Dazaová. "Jedna z vecí, ktorú vieme, je, že osoba, ktorá mala chorobu (COVID-19), má menšiu šancu, že ochorie znova," povedala v nedeľu novinárom. Dodala, že tieto dokumenty nie sú potvrdením, že ľudia sú voči COVID-19 imúnni, ale sú skôr dôkazom toho, že sa z ochorenia vyliečili a ukončili obdobie izolácie.

 

Falošné sebavedomie? 

WHO vyhlásila, že neexistuje "žiaden dôkaz", že ľudia, ktorí sa infikujú novým koronavírusom sú imúnni voči opätovnej nákaze. Preto podľa organizácie certifikáty tohto druhu v ľuďoch vzbudia falošné sebavedomie a prispejú tak len k šíreniu nákazy.

 

 

"Aktuálne neexistuje nijaký dôkaz, že ľudia, ktorí sa zotavili z (ochorenia) COVID-19 a majú protilátky, sú chránení pred druhou nákazou," uviedla WHO minulý piatok na tlačovom brífingu.

 

Situácia v Čile 

Čile zaznamenalo doteraz viac ako 13 000 nakazených koronavírusom a 189 smrteľných obetí, ako vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies