Chov koní na Muráni si pripomína 60. výročie založenia

NETKY.SK • 29 Október 2010, 07:23 • 2 min
Chov koní na Muráni si pripomína 60. výročie založenia

Chov koní na Muráni si pripomína 60. výročie založenia

slovakia

left justify in out

Lesy SR si v tomto roku pripomínajú 60. výročie založenia chovu koní na Muráni. V súčasnosti je Stredisko chovu koní š. p. Lesy SR v Dobšinej, okres Rožňava, najväčším chovateľom chladnokrvných koní v strednej Európe, aktuálne má v chove 250 norikov muránskeho typu.
Toto plemeno je typické svojou silou a odolnosťou, koníky sa využívajú predovšetkým na približovanie a ťažbu dreva. "Sú tiež vhodné na agroturistiku, či už pod sedlom alebo v koči," doplnil vedúci Strediska chovu koní v Dobšinej Vladimír Šmelko. "Toto plemeno je špecifické v odchove, pretože žriebätá chodia už od dvoch mesiacov von na pastvu vzdialenú niekoľko kilometrov, pričom prekonávajú rôzne prekážky," povedal pre TASR. Neskôr sú kone vo veku jedného až štyroch rokov vonku na pastvinách, kde sú vystavené vonkajším poveternostným vplyvom, v noci nechodia do maštale a sú v ohradách bez prístreškov. "Už spôsob chovu zabezpečuje odolnosť týchto koní a ich dlhovekosť," doplnil Šmelko.
V chovnej stanici v Dobšinej sa každý rok narodí približne 40 žriebät, každý rok sa ich počet v stajniach zvyšuje. "Kvôli kríze bol teraz slabší odbyt, ale o naše kone je záujem. Veríme, že ústupom krízy sa zvýši dopyt po nich," zhodnotil Šmelko.
Chov predchádzal od 50. rokov minulého storočia tromi základnými obdobiami, pričom bola vypracovaná výskumná úloha vyšľachtiť nové plemeno horského koňa, tzv. slovenského horského koňa. "Nedosiahla sa však tvarová a typová vyrovnanosť, preto nemôžeme hovoriť o samostatnom plemene," povedal Šmelko. Aj to bol dôvod, prečo sa v 80. rokoch začal chov chladnokrvného koňa norika v čistokrvnej forme. Úsilie vyvrcholilo v rokoch 1995 až 1997, keď chovná stanica dostala šľachtiteľský titul a titul génovej rezervy chovu chladnokrvných koní.
"Na Slovensku sa chová 33 plemien koní, norik muránsky je európskym unikátom, koncentrácia 55 chladnokrvných koní na jednom mieste v takých unikátnych podmienkach dvoch národných parkov sa nikde nevyskytuje," konštatoval výkonný riaditeľ zväzu chovateľov koní František Grácz.
Situácia v chove týchto zvierat na Slovensku je značne komplikovaná, pretože po konci 20. storočia boli sprivatizované žrebčíny a žrebčince a chov koní bol bez správy. V súčasnosti je na Slovensku zhruba 12.000 kusov koní, čo je najmenej v strednej Európe. Len pre porovnanie, v Rakúsku je počet koní na jeden kilometer štvorcový šesťkrát vyšší ako v SR. Pomaly sa však ich počet na Slovensku zvyšuje, od roku 2007 vzrástol zhruba o 4000.
"Z tých 12.000 koní, ktoré sú na našom území, len 4 % z toho tvorí norik muránsky," povedal Grácz. Chov chladnokrvných plemien v týchto zemepisných šírkach nemá dlhodobú tradíciu. Do 50. rokov minulého storočia sa na Slovensku takéto kone nikdy nechovali. "Koňa dnes už neberieme ako bežné hospodárske zviera, využívame ho skôr v iných segmentoch ako napr. hypoterapia, šport, agroturistika, agroenvironmentálne opatrenia a podobne," priblížil situáciu s využitím týchto ušľachtilých zvierat Grácz.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies