Chceme lepšie vzťahy s USA, no vydržíme takto aj desaťročia

NETKY.SK • 22 December 2013, 11:05 • 2 min
Chceme lepšie vzťahy s USA, no vydržíme takto aj desaťročia

HAVANA - Prezident USA Barack Obama v novembri uviedol, že možno nastal čas prehodnotiť politiku Spojených štátov smerom ku Kube, voči ktorej Washington udržuje v platnosti obchodné embargo už viac než polstoročie a nemá s Havanou diplomatické vzťahy.

slovakia

left justify in out

Kubánsky prezident Raúl Castro v sobotu vyzval USA na zlepšenie vzájomných vzťahov, ktoré sú už viac ako 50 rokov na bode mrazu. Brat legendárneho revolucionára Fidela vo výročnom prejave k parlamentu však odmietol možnosť rokovať o zmene politického a ekonomického modelu na ostrove. Spoločenské zmeny sú pritom technickou podmienkou USA pre zmenu postoja k Havane. Castro v tejto súvislosti dodal, že jeho krajina to považuje za nediskutovateľné a uvedomuje si preto, že americko-kubánske vzťahy môžu v tomto chladnom tóne pokračovať aj ďalšie desaťročia.

"Ak chceme naozaj urobiť pokrok v bilaterálnych vzťahoch, musíme sa naučiť rešpektovať svoje rozdiely a zvyknúť si s nimi žiť v mieri. Inak nie. Sme pripravení na ďalších takýchto 55 rokov. My totiž nežiadame USA o zmenu politického a sociálneho systému a nesúhlasíme s vyjednávaním o tom našom.. Civilizované vzťahy medzi oboma krajinami sú však niečo po čom naši ľudia a veľká väčšina občanov USA túži," povedal Castro pred poslancami, ktorí reagovali potleskom.

Prezident USA Barack Obama v novembri uviedol, že možno nastal čas prehodnotiť politiku Spojených štátov smerom ku Kube, voči ktorej Washington udržuje v platnosti obchodné embargo už viac než polstoročie a nemá s Havanou diplomatické vzťahy. Podľa Obamu sa doba zmenila a takéto reštrikcie sú už mimo reality. Biely dom však odmietol, že Obamovo historické podanie si rúk s Raúlom na decembrovej poslednej rozlúčke s juhoafrickým prezidentom Nelsonom Mandelom znamenalo zmenu postoja Washingtonu k Havane. Problémom vo vzájomných vzťahoch je aj kontroverzná americká základňa na Guantáname proti vôli kubánskej vlády, no i väznenie jedného z amerických občanov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies