Chavezovi spojenci ziskali v parlamente väčšinu

NETKY.SK • 27 September 2010, 9:42 • 2 min
Chavezovi spojenci ziskali v parlamente väčšinu

Chavezovi spojenci ziskali v parlamente väčšinu

slovakia

left justify in out

img

Venezuelský prezident Hugo Chávez si ponechal väčšinu v tamojšom parlamente aj po víkendových voľbách, jeho oponenti však získali dosť kresiel na to, aby mohli ohroziť jeho moc v krajine, oznámila v pondelok ráno Národná volebná rada. Po spočítaní drvivej väčšiny odovzdaných hlasov je jasné, že Chávezova Zjednotená socialistická strana Venezuely (PSUV) získala najmenej 90 zo 165 kresiel v Národnom zhromaždení, kým volebná koalícia opozičných strán Výbor za demokratickú jednotu (MUD) získala najmenej 59 kresiel, uviedla predsedníčka volebnej rady Tibisay Lucenová. Zvyšné kreslá podľa nej pripadli buď malým stranám, alebo ešte nie je jasné, ktorá zo strán ich získala. Predbežné výsledky boli zverejnené osem hodín po zatvorení volebných miestností, v ktorých si v nedeľu Venezuelčania volili zostavenie budúceho parlamentu.

Ramón Guillermo Aveledo, líder opozície, vyhlásil, že tieto výsledky sú "neprijateľné". Ako vysvetlil, podľa počtov opozície protichávezovskí kandidáti získali viac ako polovicu hlasov.

Chávezovi socialisti si za posledných päť rokov zvykli na bezproblémové schvaľovanie zákonov a obsadzovanie vysokých postov, ako je predseda najvyššieho súdu. Okrem PSUV sa totiž do parlamentu dostali iba kandidáti malých ľavicových strán. Chávezovi, ktorý sa necháva inšpirovať komunistickou Kubou, sa medzitým podarilo znárodniť kľúčové odvetvia venezuelského priemyslu a zaviesť zdravotné a vzdelávacie programy pre chudobnú vrstvu obyvateľstva.

Opozícia sa voličov snažila získať na svoju stranu poukazovaním na vysokú úroveň kriminality, ktorá je jednou z najvyšších na svete, a žalostný stav ekonomiky trpiacej rekordne vysokou infláciou.

Zdroj: SITAtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona