Český prezident kritizoval ČNB za politiku slabej koruny

NETKY.SK • 19 Február 2015, 10:06 • 2 min
Český prezident kritizoval ČNB za politiku slabej koruny

PRAHA - Budúci šéf českej centrálnej banky (ČNB) a členovia jej bankovej rady majú podporovať vstup Českej republiky do eurozóny a odmietnuť politiku slabého kurzu koruny.

slovakia

left justify in out

Vyhlásil to v stredu český prezident Miloš Zeman. Koruna po jeho vyjadreniach posilnila o vyše 1 % na 27,256 CZK/EUR. Dostala sa tak na úroveň, kde bola naposledy v prvých týždňoch po rozhodnutí ČNB z novembra 2013 začať na devízových trhoch intervencie proti silnej korune. Politiku udržiavania slabého kurzu meny český prezident opakovane kritizoval. Zeman pre agentúru ČTK uviedol, že spraví všetko pre to, aby v ČNB v budúcnosti pôsobili ľudia, ktorí nebudú robiť "zbytočné experimenty s českou ekonomikou", a ktorí podporujú vstup krajiny do eurozóny.


Prezident dostane najbližšie príležitosť menovať nových predstaviteľov ČNB v júli 2016, kedy končí mandát súčasného guvernéra Miroslava Singera a člena bankovej rady Kamila Janáčka. Hovorca ČNB pre agentúru Reuters povedal, že inštitúcia vyjadrenia politikov nekomentuje.


Česká centrálna banka tento mesiac uviedla, že tento rok môže tolerovať infláciu v blízkosti nuly a nebude reagovať na bezprostredné vplyvy poklesu globálnych cien ropy. Centrálna banka ČR od novembra 2013 využíva ako svoj hlavný nástroj výmenný kurz koruny a uplatňuje sľub, že prinajmenšom do druhej polovice roku 2016 nedovolí korune posilniť viac ako na úroveň 27 CZK/EUR. V uplynulom mesiaci sa objavili dohady o tom, že banka stanoví ešte nižší kurz koruny voči euru. Centrálna banka však uviedla, že to urobí iba vtedy, ak by nastalo dlhodobé zosilnenie deflačných tlakov, ktoré by mohli oslabiť domáci dopyt.


České spotrebiteľské ceny v januári medziročne posilnili o 0,1 %, čo je hlboko pod cieľovou hodnotou ČNB zhruba 2 %.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies