Česko neporušilo práva rodičiek, rozhodol súd v Štrasburgu

NETKY.SK • 11 December 2014, 13:19 • 2 min
Česko neporušilo práva rodičiek, rozhodol súd v Štrasburgu

PRAHA - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu rozhodol, že Česko neporušilo práva dvoch žien, ktoré sa na súd obrátili v súvislosti s domácimi pôrodmi, informoval dnes spravodajský server Novinky.cz.

slovakia

left justify in out

Ženy sa sťažovali, že české právo neumožňuje pri domácich pôrodoch zdravotnú starostlivosť zabezpečovanú pôrodnými asistentkami. Na ESĽP tvrdili, že im kvôli českým zákonom bola odopretá možnosť porodiť doma za pomoci asistencie lekárskeho odborníka. 
     

Nový zákon o zdravotných službách totiž od roku 2012 hrozí pôrodným asistentkám vysokými pokutami, keby pracovali bez potrebných povolení. Češky, ktoré chceli rodiť doma, preto nemohli žiadne asistentky zohnať.
     

Štrasburský súd však dospel k záveru, že v tomto prípade nebol porušený čl. 8 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorý sa týka práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života.
     

Súd v Štrasburgu vysvetlil svoje dôvody vo vyhlásení, z ktorého citovali Novinky.cz: ESĽP vzal do úvahy najmä fakt, že na európskej úrovni neexistuje žiadna zhoda ohľadne povolenia či zákazu domácich pôrodov a že táto otázka takisto zahŕňa problematiku prideľovania financií, ktoré sú potrebné napríklad na zabezpečenie náležitého systému rýchlej zdravotníckej pomoci pri domácich pôrodoch.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies