Česká ekonomika by sa pre krízu v Rusku mohla prepadnúť do recesie

NETKY.SK • 17 December 2014, 21:37 • 2 min
Česká ekonomika by sa pre krízu v Rusku mohla prepadnúť do recesie

PRAHA - Ekonomická situácia v Rusku bude mať negatívny vplyv aj na české hospodárstvo. Pocítia to predovšetkým firmy, ktoré tam vyvážajú. Podľa najhoršieho scenára, ktorý ekonómovia vypracovali, by mohol výkon českej ekonomiky v roku 2015 dokonca klesnúť. Upozorňujú však, že tieto najhoršie obavy hrozia len s 20-% pravdepodobnosťou. Informoval o tom na svojej internetovej stránke pražský denník Mladá fronta Dnes.

slovakia

left justify in out

Rusko v dôsledku klesajúcich cien ropy a zvyšovania úrokových sadzieb čaká na budúci rok recesia. Tú pocíti aj Česko. "Ak ruská ekonomika v budúcom roku stratí 3 %, mohlo by to podľa môjho názoru odhryznúť z českého rastu okolo 0,3 percentuálneho bodu," myslí si ekonóm spoločnosti Era Jan Bureš.

 

Situácia doľahne najmä na exportérov. Tovar z dovozu sa totiž stane pre Rusov ešte drahší, a tak siahnu po domácich produktoch. "Riziko je v možnej strate ruského trhu a nahradenie pozícií českých firiem zahraničnou alebo ruskou konkurenciou," potvrdil analytik Zväzu priemyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Problém budú mať tiež exportéri, ktorí v rubľoch fakturujú a nemajú svoje pozície voči pohybu kurzu meny zaistené.

 

Na výrazný pokles dovozu v dôsledku recesie a poklesu kurzu rubľa doplatia najmä Čína, Nemecko, Ukrajina, Bielorusko a Japonsko, ktoré do Ruska vyvážajú najviac. Podiel Ruska na celkovom českom exporte je pomerne nízky, zaujíma siedme miesto s 3,9 %.

 

"Vzhľadom na veľkosť obchodných väzieb medzi ČR a Ruskom možno odhadnúť, že 20-% pokles vývozu do Ruska zníži český hrubý domáci produkt (HDP) o 0,15 %. Prepad vývozu do Ruska o polovicu by ubral z českého HDP 0,38 %," odhaduje ekonóm Deloitte David Marek.

 

Pre českú ekonomiku bude skôr kľúčové, ako sa bude dariť eurozóne. Česku navyše budú podľa analytika Bureša pomáhať nižšie ceny ropy, ktoré by mali efekt slabšieho dopytu z Ruska kompenzovať.

 

Analytik ČSOB Jan Čermák s kolegami už pred niekoľkými mesiacmi vytvoril odhady najčernejšieho vývoja. Scenár počíta s prepadom ruského HDP medziročne o 8 % v každom kvartáli 2015. To sa približne rovná historicky najhoršej recesii ruskej ekonomiky v roku 2009. Tento šok by sa na českú ekonomiku preniesol cez Nemecko, ktoré je dôležitým ruským a hlavným českým obchodným partnerom.

 

Rast českého HDP by sa pri takto drastickom prepade ruskej ekonomiky a s tým súvisiacim spomalením Nemecka zhoršil o necelé 3 percentuálne body. Inak povedané, namiesto očakávaného rastu v roku 2015 na úrovni 2 % by Česku hrozil mierny prepad ekonomiky. Ide však o katastrofický scenár, ktorý je pravdepodobný približne z 20 %.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies