Cena zlata je rekordne vysoká. Ako je na tom platina a striebro, a čo na to Fed?

NETKY.SK • 20 Máj 2024, 11:40 • 2 min
Cena zlata je rekordne vysoká. Ako je na tom platina a striebro, a čo na to Fed?

Cena zlata je rekordne vysoká a skoro ráno sa dostala tesne pod 2 450 dolárov za trójsku uncu. Trh očakáva, že americký Federálny rezervný systém (Fed) čoskoro zníži kľúčové úrokové sadzby, keďže inflácia v Spojených štátoch sa bude naďalej zmierňovať, uviedla agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Krátko po 09:00 SELČ sa zlato predávalo s okamžitou dodávkou za približne 2441 dolárov za uncu, čo predstavuje nárast o 1,1 percenta oproti predchádzajúcemu obchodnému dňu. Skoro ráno dosiahla až 2449,89 dolára. Prudko rastie aj cena striebra, ktorá sa zvýšila o 0,9 percenta na 31,79 dolára za uncu, ale ráno sa dostala nad 32,50 dolára. Striebro je teraz najdrahšie od konca roka 2012.
 
"Cez víkend došlo k havárii vrtuľníka, pri ktorej zahynul iránsky prezident. Príčina nehody stále nie je známa. Daná situácia môže spôsobiť ďalší rast napätia na Blízkom východe," povedal analytik Purple Trading Petr Lajsek. Pripomenul, že cez víkend bol v Červenom mori napadnutý ropný tanker smerujúci do Číny. Za útokom stoja jemenskí povstalci, ktorí na oblasť útočia od minulého roka.
 
Minulotýždňové štatistiky ukázali, že inflácia v USA sa naďalej zmierňuje a v apríli klesla o desatinu bodu na 3,4 percenta. Obchodníci teraz vidia zhruba 65-percentnú pravdepodobnosť, že Fed zníži sadzby do septembra, zatiaľ čo donedávna uvádzali september ako prvú príležitosť na zníženie sadzieb.
 
Zlato tiež pôsobí ako zabezpečenie proti inflácii, hoci v prostredí vysokých úrokov konkuruje aj iným príležitostiam generujúcim investície, ktoré prinášajú výnosy. Zlato samo o sebe neprináša žiadny výnos, ale je uchovávateľom hodnoty v prostredí vysokej inflácie.
 
Základná úroková sadzba v USA sa teraz pohybuje v rozmedzí 5,25 až 5,50 percenta, čo je najviac za posledných 23 rokov. Fed zverejní zápisnicu zo svojho posledného zasadnutia v stredu a obchodníci sa pokúsia získať lepšiu predstavu o tom, kedy môžu očakávať zníženie sadzieb v USA. Niektorí predstavitelia Fedu budú hovoriť aj o ekonomike.
 
Cena najbližšieho futures kontraktu na zlato vzrástla o 1,3 percenta na 2 451 dolárov za uncu.
 
"Vyšším cenám zlata pomáhajú aj nákupy centrálnych bánk – najmä čínska banka je v tomto smere veľmi aktívna. Len v apríli nakúpila do svojich rezerv 60-tisíc uncí zlata," zdôraznil Lajšek. "Centrálne banky Turecka a krajín z Blízkeho východu tiež nakupujú zlato v hojnosti. V tomto smere je aktívna aj ČNB, keďže v objeme nakúpeného zlata v prvom štvrťroku bola dokonca na piatom mieste," dodal analytik k nákupom zlata Českou národnou bankou.
 
Cena platiny vykázala mierny nárast na 1 083 dolárov za uncu. Platina sa používa napríklad v chemickom priemysle alebo spolu s paládiom aj v automobilovom priemysle, kde sa používa v katalyzátoroch. Cena paládia, ktoré sa používa aj pri výrobe šperkov alebo v zdravotníctve, mierne klesla a pohybovala sa okolo 1 009 dolárov za uncu.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: Reuter, Foto: Freepik (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies