Cena ropy je najvyššia za viac než dva roky

NETKY.SK • 27 December 2010, 12:43 • 2 min
Cena ropy je najvyššia za viac než dva roky

Cena ropy je najvyššia za viac než dva roky

slovakia

left justify in out

Cena ropy dnes vyskočila na najvyššiu úroveň za viac než dva roky. Príčinou je mrazivé počasie na severovýchode Spojených štátov. Navyše Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) signalizovala, že kartel neplánuje zvýšenie ťažby, aby zastavil terajší nárast cien čierneho zlata.
      Barel (159 litrov) ľahkej americkej ropy WTI s februárovým kontraktom sa dnes ráno na ázijskom trhu predával po 91,79 USD (70,07 eura). To je o 28 centov viac než vo štvrtok (23.12.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze a najviac od októbra 2008. Kontrakt počas minulého štvrtka posilnil o 1,03 USD a uzavrel na 91,51 USD za barel.
      Arabskí členovia OPEC na víkendovom stretnutí v Káhire uviedli, že kartel sa s najväčšou pravdepodobnosťou nestretne skôr než v júni, aby rokoval o zmene ťažobnej politiky. Na OPEC pripadá okolo 40 % globálnej produkcie čierneho zlata. Kartel na svojom poslednom zasadnutí, ktoré sa konalo 11. decembra v ekvádorskom meste Quito, ponechal ťažobné kvóty nezmenené na úrovni 24,8 milióna barelov denne. Na tejto úrovni sa nachádzajú približne už dva roky.
      Niektorí analytici sa obávajú, že vysoké ceny ropy, ktoré od septembra vyskočili takmer o 30 %, zrýchlia infláciu a spomalia rast svetovej ekonomiky. Čína v sobotu (25.12.) po druhý raz v priebehu dvoch mesiacov zvýšila úrokové sadzby, aby utlmila tempo rastu spotrebiteľských cien.
      "Vysoké ceny ropy boli jednou z príčin nedávnej globálnej krízy," uvádza sa v správe spoločnosti JBC Energy. "Najväčší vplyv ropného šoku na ekonomiku sa prejaví približne tri až štyri kvartály po prudkom náraste ceny."

Zdroj: TASR/Reuters, APtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona