Cena Brentu sa mierne zotavila, zásoby ropy a dolár ale silnejšiemu rastu bránia

NETKY.SK • 17 December 2015, 17:33 • 2 min
Cena Brentu sa mierne zotavila, zásoby ropy a dolár ale silnejšiemu rastu bránia

LONDÝN - Cena ropy Brent dnes zaznamenala mierny rast, no aj naďalej sa drží dosť blízko 11-ročného minima, ku ktorému ju tlačí pokračujúci rast zásob ropy v USA a posilňovanie dolára.

slovakia

left justify in out

Ten reagoval na rozhodnutie americkej centrálnej banky zvýšiť po rokoch základnú úrokovú sadzbu. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

Americké ministerstvo energetiky v stredu (16.12.) uviedlo, že zásoby ropy v USA vzrástli za minulý týždeň až o 4,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov), zatiaľ čo analytici počítali s ich poklesom. Na ceny ropy následne zatlačila americká centrálna banka, ktorá po tom, ako sedem rokov držala hlavnú úrokovú sadzbu na historickom minime blízko nuly, ju zvýšila o štvrť percentuálneho bodu.

 

To viedlo k poklesu cien ropy, pričom napríklad cena Brentu stratila počas stredajšieho obchodovania 3,3 %. Dnes sa postupne stabilizovala a cena jej februárového kontraktu (januárový v stredu vypršal) vzrástla do 15.34 h SEČ o 26 centov na 37,65 USD (34,73 eura) za barel. V prípade, že by pokračovala v poklese a dostala sa pod úroveň 36,20 USD/barel, zaznamenala by najslabšiu hodnotu od júla 2004. Niektorí analytici pritom takýto vývoj ku koncu roka nevylučujú.

 

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v januári pokračovala v poklese a posunula sa hlbšie smerom k 35-dolárovej hranici. Klesla o 13 centov na 35,39 USD/barel, pričom počas predchádzajúceho obchodovania zaznamenala pokles takmer o 5 %.

(1 EUR = 1,0841 USD)

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies