Bývalému SIS-károvi Michalovi H. hrozí až 22 rokov väzenia

NETKY.SK • 14 Október 2010, 07:23 • 2 min
Bývalému SIS-károvi Michalovi H. hrozí až 22 rokov väzenia

Bývalému SIS-károvi Michalovi H. hrozí až 22 rokov väzenia

slovakia

left justify in out

img

Bývalému príslušníkovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Michalovi H., ktorý je spájaný aj s únosom Michala Kováča mladšieho, hrozí až 22 rokov väzenia. A to v prípade, že by bol odsúdený za pokus o ublíženie na zdraví istého advokáta na bratislavskom súde a rovnako by Špecializovaný trestný súd (ŠTS) uznal jeho vinu v prípade podvodných prevodov pozemkov v Rusovciach. Povedal to prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Bíró, ktorý dnes podal návrh na jeho vzatie do väzby.
"Hrozí mu uloženie vysokého trestu, preto je reálna obava, že ujde. Niektorí spolupáchatelia alebo svedkovia sú na slobode a existuje obava, že by ich mohol ovplyvniť alebo inak mariť vyšetrovanie," zdôvodnil návrh na väzbu prokurátor s tým, že existuje aj obava, že by Michal H. pokračoval v trestnej činnosti. Podľa Bírá spomínaného muža stíhajú v dvoch skutkoch za založenie zločineckej skupiny a legalizáciu príjmu z trestnej činnosti. Údajne získal informácie o nevysporiadaných pozemkoch a potom poveril ďalších obvinených, aby realizovali podvodný prevod. V zločineckej skupine bol teda v jej vyšší štruktúrach. Pred zákonom stále podľa Bírá uniká jeden obvinený, podľa operatívnych informácií by sa mal nachádzať v zahraničí. Ak sa tieto informácie potvrdia, bude na neho vydaný zatykač, informoval prokurátor. Dodal, že v štruktúre zločineckej skupiny patrí medzi tých, ktorí páchanie trestnej činnosti koordinovali.
Vo štvrtok 14. októbra bude Najvyšší súd SR rozhodovať o sťažnosti prokurátora voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý trojicu obvinených v tejto kauze nevzal do väzby. Bíró s týmto rozhodnutím zásadne nesúhlasí. Povedal, že niektorí obvinení v tomto prípade sú už druhý rok vo väzbe pre obvinenie z inej trestnej veci podvodných prevodov nehnuteľností. Pritom však patria medzi nižšie postavených páchateľov v štruktúre.
Michal H. sa prihlásil na polícii v pondelok 11. októbra po návrate zo zahraničia. Potom po výsluchu bol zadržaný a dnes Bíró podal návrh na jeho vzatie do väzby. Súd by o tomto návrhu mal rozhodnúť do soboty 16. októbra.
V rámci tohto prípadu polícia obvinila 15 osôb, okrem Michala H. aj starostu Rusoviec Dušana A. Podľa prezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka sú niektorí obvinení údajne členovia jednej z odnoží bratislavskej zločineckej skupiny, takzvaných sýkorovcov. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Bíró informoval, že tento prípad údajného podvodného prevodu pozemkov sa odohral v roku  2007 a rozbehol ho práve starosta mestskej časti. Ten informoval vyššie postavených páchateľov o nevyrovnaných pozemkoch za 700.000 eur po zosnulom Rakúšanovi, po ktorom neprebehlo dedičské konanie. Informovaní ľudia ďalej podľa Bíróa dali príkaz nižšie postaveným osobám, aby za pomoci takzvaných hercov pozemky previedli. Starosta obce na spomínaných pozemkoch realizoval svoje podnikateľské aktivity, informoval prokurátor.
Údajní páchatelia, ktorým hrozí 12- až 20-ročné väzenie, sú obvinení zo zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, legalizácie príjmu z trestnej činnosti, podvodu a falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. Traja obvinení z obohatenia sa na pozemkoch po zosnulom Rakúšanovi boli 29. septembra prepustení z väzby na slobodu. V nej sedeli pre vyšetrovanie iných podvodov s pozemkami v Rusovciach.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies