Európsky priemysel zažíva veľký reštart a Slovensko hrá v tomto trende dôležitú úlohu. Vďaka rozvoju dopravnej infraštruktúry a strategickým projektom sa krajina stáva lídrom v oblasti priemyselných a logistických nehnuteľností.
Trh s priemyselnými nehnuteľnosťami rastie
Rok 2024 priniesol výrazný nárast investícií do I&L nehnuteľností. Celkový objem investícií v regióne EMEA (Európa, Blízky východ a Afrika) dosiahol 43 miliárd eur. Slovensko sa vďaka svojej strategickej polohe a rastúcemu dopytu dostáva do hľadáčika investorov ako ideálna destinácia pre expanziu.
Kľúčové mestá Európy udávajú trend
Výrazný rast prenájmov zaznamenali metropoly ako Paríž (+135 %), Miláno (+106 %) či Madrid (+31 %). Dokonca aj Barcelona prekonala očakávania s medziročným nárastom takmer 59 %. Trhy s nízkou neobsadenosťou – ako Viedeň, Venlo, Brno či Valencia – zaznamenávajú rekordný dopyt a rast cien nájmu.
Slovensko stavia cestu k rastu
Rozvoj infraštruktúry hrá kľúčovú rolu. Harmonogram výstavby ciest do roku 2030 predpokladá výstavbu viac ako 110 km nových úsekov a modernizáciu ďalších 39 km. R7, R2, D1, D3, R4 a R3 prepoja strategické logistické body a naštartujú nové priemyselné zóny.
Východ Slovenska na vzostupe
Kým západné Slovensko už dominuje v objeme priemyselných priestorov, východ zažíva prudký rozmach. Investície spoločností Jaguar Land Rover v Nitre a Volvo na východe krajiny vytvárajú nové ohniská rozvoja. Bratislava drží 42 % trhu, no nové projekty smerujú aj do Trnavy a Trenčína.
Trh reaguje expanziou aj špekuláciami
Výstavba priemyselných hál pokračuje – 9 % medziročný nárast plochy a až 57 % špekulatívnych projektov potvrdzujú vieru developerov v trh. Ku koncu roka 2024 dosiahla neobsadenosť 4,91 %, čo je stále prijateľné číslo v kontexte expanzie.
Budúcnosť je v brownfieldoch a udržateľnosti
S nedostatkom pozemkov rastie záujem o rekonštrukciu nevyužitých areálov – tzv. brownfieldov. Výstavba nových hál ide ruka v ruke s udržateľnými riešeniami – napríklad inštaláciou fotovoltiky, ekologickým chladením či zberom dažďovej vody.
Záver: Slovensko má šancu stať sa logistickou veľmocou
Ak bude pokračovať podpora infraštruktúry a strategických projektov, Slovensko môže využiť svoju pozíciu na zvýšenie konkurencieschopnosti v rámci celej Európy. Priemyselné nehnuteľnosti nie sú len realitnou investíciou, ale kľúčovým nástrojom pre ekonomický rast.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies