Bude akceptovať zmenu pravidiel hospodárenia, za určitých podmienok

NETKY.SK • 9 August 2010, 06:16 • 2 min
Bude akceptovať zmenu pravidiel hospodárenia, za určitých podmienok

Bude akceptovať zmenu pravidiel hospodárenia, za určitých podmienok

slovakia

left justify in out

img

Samosprávy budú akceptovať zásah do pravidiel ich hospodárenia, ktorý plánuje kabinet Ivety Radičovej, pokiaľ nebude potierať ich princípy, samostatnosť a bude všeobecne prospešný. Ako pre TASR v tejto súvislosti pripomenul predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora, doposiaľ každá podstatná zmena pravidiel bola vopred prerokovaná a dohodnutá.
      "Vláda sa tejto téme zatiaľ venovala iba prezentáciou ideového zámeru. Nakoľko nie je v ničom konkrétny, nemôžeme zaujať svoje jednoznačné stanovisko," skonštatoval Sýkora. Podotkol, že len samotné označenie nezodpovedne hospodáriace mesto či obec znie pomerne vágne a dáva priestor pre široké právnické, ekonomické a účtovnícke definície.
      Ako v polovici júla avizoval minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), rozpočtové pravidlá pre obce a mestá by sa mali sprísniť, keďže neboli dostatočne prísne a minulá vláda ich ešte uvoľnila. Práve z tohto dôvodu mohlo podľa neho dochádzať v mnohých prípadoch k nehospodárnosti či zadlžovaniu.
      Mestá a obce od štátu momentálne požadujú dotáciu 141 miliónov eur na dorovnanie výpadkov príjmov z daní a zmiernenie dopadov krízy. Premiérka však už upozornila, že výška finančnej pomoci pre samosprávy bude odstupňovaná v závislosti od toho, ako doteraz narábali so svojimi rozpočtami.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies