Britský premiér Sunak pricestoval do Izraela, útoky Hamasu označil za teroristický čin

NETKY.SK • 19 Október 2023, 11:15 • 2 min
Britský premiér Sunak pricestoval do Izraela, útoky Hamasu označil za teroristický čin

slovakia

left justify in out

TEL AVIV - Britský premiér Rishi Sunak vo štvrtok pricestoval do Tel Avivu na znak solidarity s izraelským ľudom. Po príchode zopakoval, že Spojené kráľovstvo stojí pri Izraeli.

Otvoriť časovú os

linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Sunak označil útoky palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra za "neopísateľný, hrozný teroristický čin".

"Veľmi sa teším na stretnutia s premiérom (Benjaminom Netanjahuom) a prezidentom (Jicchakom Herzogom) a dúfam, že to budú produktívne stretnutia," povedal na letisku v Tel Avive.

Útoky Hamasu aj následná odvetná reakcia Izraela si na oboch stranách vyžiadali stovky obetí na životoch. Izraelská strana hlásila 1400 obetí a takmer 200 unesených ľudí. V pásme Gazy informovali o 3478 mŕtvych.

Palestínsky chlapec reaguje na horiace izraelské vozidlo, ktoré palestínski ozbrojenci priviezli do Gazy po tom, čo prenikli do oblastí južného Izraela v severnom pásme Gazy 7. októbra.
Palestínsky chlapec reaguje na horiace izraelské vozidlo, ktoré palestínski ozbrojenci priviezli do Gazy po tom, čo prenikli do oblastí južného Izraela v severnom pásme Gazy 7. októbra.
Zdroj: Reuters

Pri útokoch Hamasu na Izrael zahynulo aj najmenej sedem britských občanov a ďalších deväť je stále nezvestných, povedal v stredu Sunakov hovorca.

Britský minister zahraničných vecí James Cleverly v najbližších dňoch navštívi Egypt, Turecko a Katar, kde bude s tamojšími predstaviteľmi diskutovať o situácii v Izraeli a hľadaní mierového riešenia, napísal britský denník The Guardian.


Zdroj: Teraz / TASR Foto: Sky News


Autor: Marek Nemček

Mám cez 29 rokov a študoval som žurnalistiku na UKF v Nitre. Pre Netky pracujem od apríla 2023, a snažím sa prinášať aktuality z domáceho i zahraničného spravodajstva. Medzi moje najväčšie vášne a záľuby patrí hudba, obzvlášť tá z 90. rokov, keďže som typické '90s baby'. Knihy nečítam, radšej uprednostňujem filmy, a to taktiež staršie, žiadne nové blockbustery. Popri aktualitách z domova/zahraničia taktiež rád 'rýpem' do noviniek z vedy a techniky či histórie, takže aj v týchto témach som celkom doma.

Netky počítadlo prazdniny
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies