Britskí a americkí výsadkári sa museli podrobiť francúzskej pasovej kontrole

NETKY.SK • 6 Jún 2024, 18:15 • 2 min
Britskí a americkí výsadkári sa museli podrobiť francúzskej pasovej kontrole

PARÍŽ - Britskí a americkí výsadkári, ktorí v stredu v rámci osláv 80. výročia vylodenia spojencov zosadli v Normandii na severe Francúzska, sa museli podrobiť francúzskej pasovej kontrole.

slovakia

left justify in out

Po pristátí v katastri obce Sannerville, neďaleko mesta Caen, museli britskí vojaci prejsť colnou kontrolou a dať si opečiatkovať pasy. Spravodajský web Ouest-France vo štvrtok zverejnil aj video, ako parašutisti s veľkými batohmi prichádzajú k francúzskym úradníkom, ktorí si skladacie "úradné" stoly rozložili rovno na poľnej ceste pri kukuričnom poli.
 
Preverovanie ich dokladov bolo nutné, lebo od Brexitu sú colné a pasové kontroly medzi Francúzskom a Britániou povinné a ani vojaci, ktorí v stredu zosadli na padákoch, nedostali výnimku z pravidla.
 
Kontrole, avšak migračnej, sa museli podrobiť aj americkí vojaci, pretože prileteli z Británie, teda z územia mimo schengenského priestoru.
 
"Boli informovaní vopred, takže žiadne prekvapenie sa nekonalo," uviedol v rozhovore pre spomínaný web prednosta regionálneho colného úradu Jonathan Monti.

Podľa televízie France 3 z bojových lietadiel na pristátie v Sannerville v Calvadose zoskočilo viac ako 400 vojakov - 274 Britov, 40 Belgičanov a 30 Američanov. Išlo o najväčšie parašutistické podujatie organizované v rámci tohtoročných spomienkových podujatí na vylodenie z júna 1944.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AP / Ouest-France / France 3, Foto: Daily Mail
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies