Oficiálne zverejnenie informácií o britskom jadrovom odstrašovaní je mimoriadne vzácne. Nedávna udalosť však poodhalila kľúčový problém v pripravenosti Spojeného kráľovstva na globálny konflikt. Kráľovské námorníctvo predviedlo svoju flotilu ponoriek, no ruský prezident Vladimir Putin mohol zaznamenať dôležitú slabinu britského jadrového programu.
Pred niekoľkými dňami sa premiér Sir Keir Starmer tajne pripojil k posádke ponorky, aby bol svedkom ich návratu domov po mesiacoch strávených na mori. Tým
sa stal prvým premiérom od roku 2013, ktorý sa zúčastnil tzv. "dňa
nula" - momentu, keď sa ponorka vracia z nasadenia.
Ponorka HMS Vanguard bola udržiavaná v aktívnej službe viac ako 200 dní, čo predstavuje jeden z najdlhších časov nasadenia v histórii. Tento fakt
nepochybne vyčerpal posádku aj samotné plavidlo. Starnúca flotila a rastúce
potreby opráv značne komplikujú schopnosť rýchlej rotácie plavidiel, čo je
určite niečo, čo Kremeľ pozorne sleduje.
Akákoľvek prestávka v systéme "nepretržitého jadrového odstrašovania na mori" by mohla byť katastrofálna, pretože by ohrozila schopnosť Británie
čeliť existenčným hrozbám. Na zverejnených záberoch bolo vidieť premiéra a
ministra obrany Johna Healeyho, ako vystupujú na palubu HMS Vanguard pri
pobreží Škótska.
Po svojej návšteve ponorky premiér vyhlásil: "Tento týždeň som na vlastnej koži zažil, akú obrovskú obetu prinášajú naši pracovníci každý deň, aby
udržali našu krajinu v bezpečí. Viem však, že to dokážu len vďaka podpore
mestskej časti Barrow."
Výdavky na obranu rastú
Britská vláda sa usiluje o zvýšenie obranných výdavkov v reakcii na rastúcu hrozbu zo strany Ruska a iných geopolitických aktérov. Spojené kráľovstvo a jeho spojenci intenzívne podporujú Ukrajinu a snažia sa posilniť jej pozíciu pre budúce mierové rokovania.
Plány na vytvorenie mierovej koalície, ktorá by dohliadala na mierové rokovania na Ukrajine, však Moskva odmietla a označila ich za neakceptovateľné. Medzitým európske štáty zvyšujú svoje vojenské rozpočty a posilňujú obranu.
Nové ponorky pre jadrové odstrašovanie
Dnes premiér a minister obrany navštívili výrobný komplex BAE Systems v prästave Barrow-in-Furness, kde sa vyrába nová generácia ponoriek s jadrovými zbraňami. Tie nahradia starnúci Vanguard-class a zabezpečia kontinuitu jadrového odstrašovania.
Kráľ Karol III. sa navyše rozhodol udeliť prístavnému mestu Barrow titul "Royal", čím ocenil jeho význam pre národnú bezpečnosť. Plánuje navštíviť mesto pri oficiálnom vyhlásení nového statusu.
Británia tak ukazuje, že napriek technickým výzvam a geopolitickým hrozbám sa naďalej snaží udržať svoju jadrovú obranu na špičkovej úrovni. Otázkou zostáva, či sa jej podarí prekonať technologické a logistické problémy skôr, ako bude ohrozená jej schopnosť nepretržitej obrany.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies