Britská vláda podnikla krok k obnoveniu priamej vlády nad Severným Írskom

NETKY.SK • 14 November 2017, 10:44 • 2 min
Britská vláda podnikla krok k obnoveniu priamej vlády nad Severným Írskom

LONDÝN/BELFAST - Britská vláda predložila v pondelok návrh nového severoírskeho rozpočtu, čím podnikla krok smerom k obnoveniu priamej vlády nad touto britskou provinciou.

slovakia

left justify in out

Stalo sa tak po tom, ako zlyhali dlhodobé snahy o obnovenie spoločnej regionálnej vlády Severného Írska, ktorá sa rozpadla už začiatkom tohto roka.

 

Britský minister pre Severné Írsko James Brokenshire predložil návrh rozpočtu britskému parlamentu v Londýne. Zároveň varoval, že ak poslanci neschvália rozpočet do konca mesiaca, nebudú peniaze na fungovanie severoírskych štátnych inštitúcií. "Bez podniknutia ďalších krokov hrozí, že verejnej správe dôjdu peniaze. Žiadna vláda by sa nemohla len tak prizerať, ako sa niečo také udeje," povedal poslancom Brokenshire.

 

Minister už v polovici októbra oznámil, že rozhovory o obnovení spoločnej vlády medzi probritskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP) a republikánskou stranou Sinn Féin uviazli na mŕtvom bode. Severoírskym stranám dal preto Brokenshire opakované ultimátum na dosiahnutie dohody. V opačnom prípade hrozil predložením návrhu nového rozpočtu, k čomu v pondelok 13. októbra napokon aj pristúpil. To predstavuje krok smerom k obnoveniu priamej kontroly Londýna nad Severným Írskom.

 

Spoločná regionálna vláda bola vytvorená na základe tzv. Veľkopiatkovej dohody z roku 1998, ktorá ukončila tri desaťročia trvajúce obdobie násilností v Severnom Írsku.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies