Británia odsúdila "akt agresie" Ruska v Kerčskom prielive

NETKY.SK • 26 November 2018, 17:17 • 2 min
Británia odsúdila "akt agresie" Ruska v Kerčskom prielive

LONDÝN - Británia v pondelok odsúdila "akt agresie" Ruska voči ukrajinským lodiam v Kerčskom prielive, pri pobreží Krymského polostrova anektovaného Kremľom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

"Odsudzujeme akt agresie Ruska, ktoré zadržalo tri ukrajinské plavidlá a ich posádky," uviedol hovorca Downing Street 10, oficiálneho londýnskeho sídla britskej premiérky. Hovorca dodal, že "incident je ďalším dôkazom destabilizujúceho správania Ruska v danom regióne".

 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondelok podpísal výnos o rozhodnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany vyhlásiť v krajine stanné právo, ktoré bude platiť od 26. novembra do 25. januára 2019.

 

Mnohé štáty sveta už vyjadrili veľké znepokojenie a vyzvali na deeskaláciu v súvislosti s nedeľným incidentom v Kerčskom prielive. Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú zo zodpovednosti za tento incident, ktorý zhodne označujú za provokáciu druhej strany.

 

Agentúra AP pripomína, že na Moskvu boli uvalené medzinárodné sankcie po tom, ako v roku 2014 anektovalo od Ukrajiny Krym.

 

Na základe bilaterálnej dohody majú Rusko i Ukrajina právo využívať Azovské more, ktoré s Čiernym morom spája práve Kerčský prieliv.

 

Ruské námorné sily však v posledných mesiacoch výrazne posilňujú svoju prítomnosť v Kerčskom prielive a došlo aj k viacerým incidentom s ukrajinskými plavidlami. Tento stav trvá odvtedy, ako Rusko sprevádzkovalo Kerčský most, ktorý spája Krymský polostrov priamo s pevninským Ruskom.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies