Brexit nabral reálne kontúry, Veľká Británia opúšťa definitívne EÚ

NETKY.SK • 30 Január 2020, 07:13 • 2 min
Brexit nabral reálne kontúry, Veľká Británia opúšťa definitívne EÚ

BRUSEL - Európsky parlament (EP) vo včerajších hodinách ratifikoval Dohodu o brexite. Za ratifikáciu hlasovalo 621zo 751 europoslancov, 49 bolo proti a 13 sa zdržalo. Ratifikácia dohody bola poslednou prekážkou brexitu s dohodou.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Británia by aj tak odišla

V prípade, ak by EP dohodu o brexite neratifikoval, nastal by takzvaný tvrdý brexit. Briti by odišli bez akýchkoľvek zmlúv, ktoré by garantovali občanom Británie a EÚ právo žiť, študovať alebo pracovať v rámci Jednotného európskeho trhu na oboch stranách kanálu La Manche.

 

img

 

+1 europoslankyňa zo Slovenska

Pre Slovensko to znamená, že bude mať 14. europoslankyňu. Stane sa ňou Miriam Lexmann z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Spojené kráľovstvo je prvou krajinou v histórii, ktorá opúšťa EÚ.

 

img

 

Európania v Británii 
Spojené kráľovstvo odchádza z EÚ s dohodu, to znamená, že bude nasledovať ročné prechodné obdobie, počas ktorého by sa Briti s EÚ mali dohodnúť na podmienkach ďalších vzťahov. Pre Slovákov, ktorí v Spojenom kráľovstve už v súčastnosti žijú, sa veľa nezmení, pokiaľ sa registrujú ako usadlíci na stránkach britského ministerstva vnútra. Dohoda zaručuje Slovákom a Európanom rovnaké práva ako doteraz.

 

img

 

Johnsonova stratégia

Očakáva sa však, že vláda britského premiéra Borisa Johnsona sa bude snažiť migráciu a počet cudzincov v krajine obmedziť. Johnsonova vláda zároveň oznámila, že v priebehu roka 2021 plánuje postupne ukončiť uznávanie občianskych preukazov členských štátov EÚ na účely cestovania do Spojeného kráľovstva. Pre Slovákov, ktorí budú chcieť vycestovať alebo pracovať v Spojenom kráľovstve budú po 31. januári 2021 platiť iné pravidlá.

 

img

 

Udalosti v Bruseli
Počas rozpravy v parlamente predsedníčka Európskej Komisie (EK) Ursula von der Leyen zdôraznila, že si praje, aby boli vzťahy medzi Britániou a EÚ čo najbližšie. Pripomenula však, že pokiaľ majú mať Briti prístup k Jednotnému európskemu trhu, musia v budúcnosti dodržiavať pravidlá, ktorými sa riadia aj iné európske krajiny.

 

img

 

Spravodajca EP pre Brexit Guy Verhofstadt zdôraznil, že základom odchodu Británie z EÚ nebolo referendum o vystúpení, ale množstvo výnimiek v zmluvách, ktoré európske špičky Spojenému kráľovstvu stále priznávali. "Spojenému kráľovstvu nehovoríme zbohom, ale dovidenia," dodal s tým, že Briti majú do EÚ kedykoľvek otvorené dvere, no tentoraz už bez výnimiek. 

 

Jeden z hlavných protagonistov brexitu Nigel Farage vo svojej záverečnej reči povedal, "milujem Európu, ale nenávidím Európsku úniu". Demonštratívne si tiež položil na stolík vlajku Spojeného kráľovstva, čo je podľa nových rokovacích pravidiel EP zakázané.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Nigel Farage (@nigel_farage),

 

Partnerstvo nekončí 
Keď vyhrala voľby v Spojenom kráľovstve Konzervatívna strana Borisa Johnosna, brexit sa stal už len otázkou času. Heslom kampane bolo "dokončime brexit". Johnson odmietol predĺženie prechodného obdobia, hoci EÚ ponúkla, aby trvalo do roku 2022. Predsedníčka Európskej komisie EK Ursula Von der Leyen konštatovala, že "bez predĺženia prechodného obdobia sa nedá očakávať dohoda o každom aspekte nášho nového partnerstva," dodala. V prípade, že Spojené kráľovstvo a EÚ nevyrokujú obchodnú dohodu, nasledovať bude podobný scenár ako v prípade brexitu bez dohody.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies