Bratislavská výstava fotografa Németha je zamyslením nad našou spoločnosťou

NETKY.SK • 2 November 2017, 10:12 • 2 min
Bratislavská výstava fotografa Németha je zamyslením nad našou spoločnosťou

BRATISLAVA – Nový projekt Borisa Németha Homeland je prvou otvorenou výstavou slovenského autora v začínajúcom 27. ročníku medzinárodného festivalu Mesiac fotografie (MF). Je v bratislavskej galérii Tvorivô, ktorá sa prvýkrát zapojila do tradičného novembrového podujatia.

slovakia

left justify in out

Výstava je podľa jej kurátorky Michaely Paštékovej projektom o nacionalizme v nás. Môžeme ho však čítať aj ako portrét rozkladajúcej sa spoločnosti či ako cyklus o hľadaní národnej identity. Nemá podobu klasického dokumentu, je skôr sériou vizuálnych reprezentácií aktuálnych celospoločenských nálad – strachu, hnevu, rozčarovania, beznádeje. Autor sa v záberoch vyhýba reportážnej doslovnosti a priamočiarosti, očisťuje ich od prvoplánových metafor či ľahko čitateľných príbehov. Jedinca nekonkretizuje, fotografuje ho zväčša z diaľky s odvrátenou tvárou alebo ho ironizuje v bizarných prostrediach. Premieňa ho na symbol človeka utláčaného systémom, splývajúceho s davom alebo dobrovoľne opúšťajúceho spoločnosť.

 

"Aj do zátiší vkladá obrazy nefungujúceho systému, náznaky silnejúcich extrémistických prejavov a pokrivenosti vlasteneckého cítenia. Tradičný slovenský symbol Jánošík je odrazu len vyprázdnenou formou, do ktorej si môžeme dosadiť mýtus uspôsobený podľa našej ľubovôle. Aj muchotrávka uprostred vypusteného bazéna je len umelým parazitujúcim elementom," hodnotí projekt Paštéková.

 

Zároveň dodáva, že výsledky prieskumu verejnej mienky Eurobarometer z jesene 2015 priniesli zistenie, že Slováci majú spomedzi krajín Európy najmenšie pochopenie pre spolužitie s inými náboženskými, etnickými či sexuálnymi skupinami. Narastajúce prejavy xenofóbie a radikálne pravicových názorov tieto výsledky len potvrdzujú. Zámerom projektu nie je moralizovať, ale skôr znepokojiť, zneistiť. Práve to môže byť cesta k diskusii a k odpovedi na otázku kto a čo všetko môže spolunažívať v jednej domovine?

 

Boris Németh ukončil štúdium fotografie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (2011). Je aktívny fotožurnalista a získal viaceré popredné ocenenia: nomináciu World Press Photo – Joop Swart Masterclass 2009, Best of Photojournalism (2013, 2017), v súťažiach Slovak Press Photo (2013, 2014, 2015, 2016, 2017), Czech Press Photo (2009, 2011). Na Slovensku mu udelili cenu Fotograf roka 2011, Novinársku cenu (2011, 2013, 2014, 2016), Cenu Nadácie otvorenej spoločnosti (2015). Jeho záber z cyklu Homeland je titulná fotografia tohtoročného festivalu MF.

Výstava potrvá do 30. novembra.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies