Bratislavská prokuratúra zrušila obvinenie za únik zoznamov, MV to prekvapuje

NETKY.SK • 10 November 2011, 04:49 • 2 min
Bratislavská prokuratúra zrušila obvinenie za únik zoznamov, MV to prekvapuje

Bratislavská prokuratúra zrušila obvinenie za únik zoznamov, MV to prekvapuje

slovakia

left justify in out

img

Krajská prokuratúra v Bratislave zrušila uznesenie o vznesení obvinenia voči policajtke z elitného útvaru - Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) za únik tzv. mafiánskych zoznamov. Informuje o tom portál čas.sk s tým, že túto informáciu potvrdila aj Iveta Kopčová z Krajskej prokuratúry v Bratislave.
"Vyšetrovanie však naďalej prebieha, preto vám bližšie a podrobnejšie informácie momentálne neposkytneme," dodala pre portál Kopčová. Podľa informácií, ktoré získal Nový Čas, bolo obvinenie príslušníčky ÚBOK-u predčasné. Prokurátor vyčítal vyšetrovateľovi z inšpekcie aj viaceré procesné nedostatky. "Vyšetrovateľ procesne pochybil. Osobu podozrivú zo spáchania trestného činu po začatí trestného stíhania vypočúval v procesnom postavení svedka a dokazovanie založil na jej výpovedi. Základná procesná zásada je, že obvinená osoba nesmie byť žiadnym spôsobom donútená k výpovedi, ani k priznaniu. Takáto výpoveď svedka je právne nepoužiteľná a nie je ju možné preverovať procesne účinným spôsobom," tvrdí portál.
Ministerstvo vnútra (MV) prijalo rozhodnutie prokuratúry s prekvapením. "Existencia právnych dôvodov na takýto postup je prinajmenšom pochybná. Zrušenie obvinenia voči pracovníčke ÚBOK-u na základe pochybných argumentov vyvoláva niekoľko otázok," tvrdí hovorca rezortu Gábor Grendel.
Ministerstvo sa pýta, či únik informácií z ÚBOK-u nie je podľa prokuratúry trestným činom. "Ak trestným činom je, nestačí prokuratúre ako dôkaz, že sa obvinená policajtka priznala? Prečo sa o spis hneď po vznesení obvinenia osobne zaujímal Tibor Šumichrast z Generálnej prokuratúry, hoci prípad dozorovala Krajská prokuratúra v Bratislave? Vynášanie informácií z prostredia polície by nemalo zostať bez následkov, najmä ak sa týkajú organizovaného zločinu," apeluje rezort, podľa ktorého by v tomto mali orgány činné v trestnom konaní ťahať za jeden povraz. 
V októbri šéf odboru kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra Boris Beňa povedal, že dotyčná policajtka mala v rozpore so svojimi služobnými povinnosťami prekopírovať údaje, ku ktorým mala legálny prístup na svoj osobný USB-kľúč a poskytla ho tretej osobe. Policajtka pritom neprešla vyšetrením na detektore lži a následne sa mala priznať, že zoznamy vyniesla ona. Vyšetrovateľ ju obvinil zo zneužitia právomocí verejného činiteľa a začalo sa aj konanie na jej prepustenie z Policajného zboru.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies