Bol postrachom morí počas 2. sv. vojny, jeho vrak objavili pri pobreží Nórska

NETKY.SK • 11 September 2020, 09:13 • 2 min
Bol postrachom morí počas 2. sv. vojny, jeho vrak objavili pri pobreží Nórska

OSLO - Vrak nemeckého krížnika Karlsruhe, ktorý bol v službe prevažne v období nacizmu a v roku 1940 sa po zásahu torpédom potopil pri pobreží Nórska, náhodou objavili v hĺbke 490 metrov počas kontroly podmorského silnoprúdového kábla.

slovakia

left justify in out

"Občas natrafíme na historické pozostatky, ale ešte nikdy som nenašiel nič také vzrušujúce ako toto," uviedol pre tlačovú agentúru AFP Ole Petter Hobberstad, hlavný technik nórskej štátnej spoločnosti Statnett.

 

img

 

Krížnik s dĺžkou 174 metrov sa v druhej svetovej vojne zúčastnil na nacistickej invázii do Nórska.

 

Po tom, ako sa z tohto plavidla 9. apríla 1940 vylodili vojaci, krížnik zasiahla paľba nórskeho delostrelectva a následne ju ohrozovala torpédami britská ponorka. Ťažko poškodenú loď nariadil jej kapitán úmyselne potopiť neďaleko prístavu Kristiansand na južnom cípe Nórska.

 

img

 

Sonary spoločnosti Statnett pred tromi rokmi detegovali neznámy vrak v blízkosti podmorského silnoprúdového kábla vedúceho medzi Nórskom a Dánskom, ale spoločnosť vtedy nemala čas na jeho ďalšie skúmanie.

 

Koncom júna tohto roku však bol do danej oblasti po búrke vyslaný tím na kontrolu kábla, pričom sa vykonala aj inšpekcia vraku pomocou diaľkovo ovládaného podmorského zariadenia. To, že ide o vojnovú bojovú loď, prezradili kanóny a nacistické symboly.

 

 

Identitu krížnika potvrdilo nórske Námorné múzeum (Marinemuseet). Ten postavili v lodeniciach v meste Kiel na severe Nemecka, do služby ho uviedli v roku 1927.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies