Ruské a sýrske lietadlá útočia na mesto Idlib v piaty deň intenzívneho postupu opozičných síl na severozápade Sýrie. Sýrski opoziční bojovníci tvrdia, že po zásahu Aleppa v rámci bleskovej ofenzívy, ktorá sa začala minulý týždeň, teraz pokračujú v smere k mestu Hamá.
Nedeľný pokus o postup na juh prichádza po päťdňových bojoch, ktoré výrazne narušili stabilné frontové línie držané vládnymi silami od roku 2020. Útoky skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS) donútili vládne jednotky opustiť strategicky dôležité oblasti, vrátane Aleppa, Chanasiru a vojenských základní v regióne.
Vládne sily pod vedením prezidenta Baššára al-Asada reagujú intenzívnymi leteckými útokmi, podporované ruskými spojencami. Podľa sýrskej štátnej tlačovej agentúry SANA posilňujú svoje pozície v provinciách Hamá a Idlib, vrátane nasadenia ťažkej techniky a raketometov.
Medzinárodné reakcie a výzvy k mieru
Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen v nedeľu vyzval na okamžité politické riešenie konfliktu. „Najnovší vývoj predstavuje vážne riziko pre
civilistov a má vážne dôsledky pre regionálny a medzinárodný mier a
bezpečnosť,“ uviedol.
Boje prinášajú najvýznamnejší obrat v sýrskej vojne za posledné roky. Od roku 2020 sa frontové línie zväčša nemenili, no v piatok došlo k zásadnému
zvratu, keď opozičné sily vedené skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS) vstúpili do
Aleppa a prinútili vládne jednotky ustúpiť. Medzi kľúčové zisky opozície patrí
ovládnutie mesta Chanasir, priemyselného centra Aleppa, vojenskej akadémie a vysokej školy.
Tlak na Hamá a civilné obete
Vládne sily však využívajú účinnú podporu zo strany Ruska a Iránu. Ruské letecké útoky v nedeľu zasiahli tábory pre vysídlené osoby, pričom zahynulo
osem civilistov a 50 bolo zranených, uvádza Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva. Organizácia Biele prilby informovala, že nálety si vyžiadali
najmenej 25 životov, z toho 10 detí.
Razan Saffour, britsko-sýrsky aktivista, vyjadril obavy z možného následného tvrdého protiútoku. Upozornil, že sýrsky režim a jeho spojenci v minulosti reagovali stratégiou spálenej zeme. „Povstalecké skupiny rýchlo získavajú územie, ale nemajú protivzdušnú obranu, čo z nich robí ľahký cieľ pre letecké útoky,“ povedal.
Regionálne a medzinárodné dopady
Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Araghčí a ďalšie štáty vrátane Jordánska a Spojených arabských emirátov vyjadrili podporu al-Asadovi. Zároveň sa medzi obyvateľmi Aleppa objavuje kombinácia očakávania a obáv z budúceho vývoja. „Máme veľké obavy, ale aj očakávame, čo bude nasledovať,“ uviedol miestny zdroj.
Boje na severozápade Sýrie zdôrazňujú krehkosť situácie v regióne a naliehavosť politického riešenia konfliktu. Kým sa situácia na frontovej línii dynamicky mení, humanitárna kríza v krajine naďalej narastá.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies