Blahová sa chce venovať odluke cirkvi od štátu, právam žien aj téme eutanázie

NETKY.SK • 11 December 2017, 12:50 • 2 min
Blahová sa chce venovať odluke cirkvi od štátu, právam žien aj téme eutanázie

BRATISLAVA - Rešpektovanie osobných slobôd je esenciálnou podstatou fungovania slobodného, demokratického a právneho štátu. Povedala to dnes na tlačovej besede nová tímlíderka strany Sloboda a Solidarita pre osobné slobody poslankyňa Národnej rady SR Natália Blahová, ktorá nahradila Juraja Drobu po tom, čo sa stal novým predsedom Bratislavského samosprávneho kraja.

slovakia

left justify in out

Podľa nej je strana pripravená osobné slobody brániť pred negatívnymi zásahmi a obmedzovaním. Blahová pripomenula, že na Slovensku ich chránia medzinárodné dohovory, ústava a zákony. Uviedla, že cieľom SaS je spoluvytvárať tolerantnú spoločnosť, v ktorej bude zabezpečená plnohodnotná kvalita života pre všetkých jej príslušníkov bez ohľadu na ich vzájomné odlišnosti. Blahová sa chce postaviť na stranu tých, ktorých práva sú porušované, či už práva skupín alebo jednotlivcov.

"V strane Sloboda a Solidarita chápeme slobodu ako možnosť človeka plnohodnotne sa realizovať v spoločnosti, bez ohľadu na pohlavie, vek, príslušnosť k národnostnej alebo etnickej skupine, bez ohľadu na náboženské vyznanie, rasu, zdravotný stav, sexuálnu orientáciu, rodinný stav, farbu pleti, jazyk, sociálny pôvod a majetok," povedala Blahová.

Medzi témami, ktoré považuje Blahová za dôležité, je právo na osobný a rodinný život. "Hovoríme o registrovaných partnerstvách, o rešpektovaní LGBTI ľudí, a o ich práve na registrovaný a štátom uznaný zväzok," uviedla a dodala, že SaS plánuje predložiť legislatívny návrh, ktorý umožní registrované partnerstvo osobám rovnakého i rozdielneho pohlavia. Rovnako by privítala aj rozvody dohodou, ktoré by riešili urýchlenie tohto právneho aktu, pokiaľ sa na ňom manželia dohodli. Takýto legislatívny návrh má SaS už pripravený.

Poslankyňa je pripravená venovať sa tiež odluke cirkvi od štátu. "Znovu otvoríme problematiku možnosti eutanázie pre trpiacich a zomierajúcich, pretože sme presvedčení, že ľudské utrpenie a s ním spojené rozhodnutie o ukončení života treba rešpektovať," vyhlásila.

Blahová víta, že ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) začína pripravovať novelu zákona v súvislosti s čiastočnou dekriminalizáciou drog a má v úmysle stanoviť hranicu medzi trestným činom a priestupkom. "Na tvorbe a pripomienkovaní zmeny budeme radi spolupracovať," uviedla. Za dôležité tiež považuje, aby Slovensko aktívne pristupovalo k právam žien a k ich ochrane pred násilím.

Podľa predsedu strany Richarda Sulíka je SaS jednou z mála hodnotových strán na Slovensku. "Sloboda jednotlivca a ekonomická sloboda sú najdôležitejšie. Aj keď sa naše predstavy o osobnej slobode nepodarilo pretaviť do zákona, dokázali sme z témy spraviť širokú verejnú diskusiu," uviedol s tým, že ani na témy ako dekriminalizácia marihuany či registrované partnerstvá nezanevreli. "Vo voľbách 2016 sme kládli dôraz na ekonomické témy. No vždy sme osobné slobody mali v našom programe a hlásili sme sa k nim. V tom je SaS dlhodobo konzistentnou stranou," podotkol.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies