Bielorusi narušili vzdušný priestor Poľska

NETKY.SK • 4 August 2023, 10:02 • 2 min
Bielorusi narušili vzdušný priestor Poľska

Varšava-Naša susedná krajina vníma provokácie Bieloruska a posilňuje hranice

slovakia

left justify in out

Politická situácia vo svete nie je práve ideálna. Boje na Ukrajine sa dotýkajú aj Slovenska a susedných štátov. Krajiny posilňujú svoje hranice, aby sa v prípade potreby mohli ľahšie ubrániť. Napätá situácia je okolo Bieloruska. Vojenské vrtuľníky tejto krajiny sa nedávno dostali do vzdušného priestoru nášho susedného Poľska. V krajine v dôsledku tejto udalosti plánujú sprísniť bezpečnostné opatrenia. 

 

Z Poľska vo štvrtok 3. augusta 2023 oznámili, že posilnia ochranu východnej hranice s Bieloruskom v dôsledku nedávneho narušenia poľského vzdušného priestoru bieloruskými vojenskými vrtuľníkmi. TASR správa prevzala z agentúry AFP. Poľský šéf rezortu obrany Mariusz Balszczak spresnil, že na východnú hranicu boli vyslané viaceré vojenské vrtuľníky. Zdôraznil, že poľskí vojaci svoje zbrane použijú, ak to bude opodstatnené.

 

"Rusko a Bielorusko zvyšujú nátlak na (poľskej) hranici, pribúdajú provokácie a je potrebné si uvedomiť, že ich počet bude narastať," vyhlásil poľský premiér Mateusz Morawiecki. Na území Bieloruska sa podľa jeho informácií nachádza približne 4000 žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

 

"Poľské hranice a hranice Litvy sú dnes hranicami slobodného sveta, ktorý krotí despotizmus z východu," poznamenal Morawiecki počas návštevy litovského prezidenta Gitanasa Nausédu v meste Suwalki na severovýchode Poľska. Poľsko v utorok obvinilo Bielorusko z narušenia svojho vzdušného priestoru dvoma vrtuľníkmi. K incidentu údajne došlo južne od tzv. Suwalského koridoru – oblasti strategicky významnej pre NATO, Európsku úniu i Rusko a Bielorusko.

 

Poľská armáda najprv poprela, že by k narušeniu došlo, neskôr to však vo vyhlásení vydanom v ten istý deň potvrdila. Jej prvotná reakcia vyvolala kritiku zo strany opozície, ktorá vyzvala poľského ministra obrany na odstúpenie. Bieloruskí predstavitelia na štvrtkovom stretnutí poľskému chargé d'affaires Martinovi Wojciechowskému predložili letové plány vrtuľníkov, aby dokázali, že nedošlo k narušeniu poľského vzdušného priestoru. Zároveň vyzvali Varšavu, aby situáciu neeskalovala.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies