Bezpečné krajiny alebo nebezpečný precedens? Kritika rozhodnutia EÚ o migrantoch!

NETKY.SK • 16 Apríl 2025, 17:14 • 2 min
Bezpečné krajiny alebo nebezpečný precedens? Kritika rozhodnutia EÚ o migrantoch!

slovakia

left justify in out

Európska únia v stredu oznámila zaradenie siedmich krajín na zoznam tzv. "bezpečných tretích krajín pôvodu", čím chce urýchliť proces návratu migrantov a znížiť počet žiadostí o azyl z týchto štátov. Na zozname sa ocitli: Bangladéš, Kolumbia, Egypt, India, Kosovo, Maroko a Tunisko. Tento krok však vyvolal vlnu kritiky zo strany ľudskoprávnych organizácií, ktoré ho označili za nebezpečný a zavádzajúci.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Cieľ: zrýchlenie azylového konania

Podľa Európskej komisie by zaradenie týchto krajín malo umožniť členským štátom rýchlejšie spracovávať žiadosti o azyl, keďže sa predpokladá, že žiadosti občanov z tzv. bezpečných krajín sú menej oprávnené. "Mnohé členské štáty čelia obrovskému počtu nevybavených žiadostí, preto je každá pomoc pri zrýchlení rozhodovania nevyhnutná," uviedol komisár pre migráciu Magnus Brunner.

Kritika: "Zavádzajúce a nebezpečné"

Organizácie ako EuroMed Rights však upozorňujú, že viaceré z týchto krajín čelia vážnym problémom s dodržiavaním ľudských práv. Napríklad v Egypte či Bangladéši boli zdokumentované prípady násilia, obmedzovania slobody prejavu či diskriminácie menšín. Označiť tieto krajiny za „bezpečné“ môže podľa nich viesť k odmietnutiu oprávnených žiadateľov o azyl.

Obrazok
Zdroj: belganewsagency.eu

Nie všetci súhlasili už v minulosti

EÚ podobný zoznam navrhla už v roku 2015, no návrh stroskotal pre spory najmä okolo zaradenia Turecka. Tentokrát sa eurokomisia snaží harmonizovať pravidlá, keďže každá krajina mala doteraz svoj vlastný zoznam – napríklad Francúzsko považuje za bezpečné Mongolsko, Srbsko či Kapverdy.

Politický tlak a nízka návratnosť

Hoci počet nelegálnych prekročení hraníc EÚ klesol v roku 2024 o 38 %, tlak na prísnejšiu migračnú politiku rastie. Tvrdšie prístupy presadzujú najmä Taliansko, Dánsko a Holandsko. Podľa údajov EÚ sa totiž menej ako 20 % osôb s nariadeným návratom skutočne vráti do svojej domoviny.

Čo bude nasledovať?

Nový zoznam musí ešte schváliť Európsky parlament a členské štáty. Azylové prípady sa budú aj naďalej posudzovať individuálne, no predpoklad „bezpečného pôvodu“ môže sťažiť získanie azylu aj tým, ktorí by ochranu potrebovali.

 


Zdroj textu: france24.com, euronews.com, euractiv.com, Foto: euronews.com


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies