Bezmocnosť USA v arktickej oblasti uznali sami Američania

NETKY.SK • 16 Apríl 2019, 14:13 • 3 min
Bezmocnosť USA v arktickej oblasti uznali sami Američania

PETROHRAD - Petrohrad hostil reprezentatívne medzinárodné fórum o Arktíde. Prišli delegácie zo všetkých kľúčových krajín regiónov, väčšinou – na najvyššej úrovni. Prezident Islandu dokonca hovoril v ruštine, ktorú sa naučil ešte v mladosti.

slovakia

left justify in out

Diskutovali o tom, ako bude Ruská federácia poskytovať celoročnú navigáciu pozdĺž severnej námornej trasy, čím sa dva až trikrát urýchľuje námorné spojenie medzi koncami Eurázie.

 

Dokonca aj veľké zásoby ropy a plynu pod arktickým ľadom – len malá časť bohatstva spojeného s otvárajúcou sa teraz dopravou. Znamená to, že kto vlastní obchodné cesty – v podstate riadi všetky zdroje všetkých krajín, ktoré tieto trasy využívajú.

 

Američania samozrejme chceli prevziať kontrolu nad novou dopravou. Lenže, Spojené štáty vôbec nie sú pripravené bojovať za vplyv v arktickom regióne a na pozadí rastúceho vplyvu Ruska v Arktíde, vôbec nevyvíja žiadne úsilie na ochranu svojich záujmov. Ako to vysvetlil TASS, tak o tom píše aj americké vydanie National Interest.

 

Autori publikácie tvrdia, že Spojené štáty sú úplne nepripravené na boj o Arktídu, a preto sú v tomto makroregióne v bezmocnom stave.

 

V arktickej oblasti USA nemajú veľké vojenské základne, neexistujú tam žiadne lietadlá a veľké lode schopné prevádzky v severných podmienkach. Obzvlášť dôležité je, že USA nemá žiadne ľadoborce a jediný 42-ročný ľadoborec "Polar Star", ktorý zostal v radoch, je v žalostnom stave a rozbitý.

 

 

Biely dom ignoruje žalostný stav ľadoborcov a 750 miliónov dolárov, ktoré Senát vyčlenil na riešenie tohto problému, bolo presmerovaných na výstavbu múru na hranici s Mexikom.

 

V tejto súvislosti sa Rusko aktívne začalo zaoberať rozvojom Arktídy a je pripravené na obranu svojich záujmov. Ruská armáda zhromažďuje na Severe sily, spúšťa najnovšie ponorky, lode, lietadlá a tanky, prispôsobené na použitie pri nízkych teplotách.

 

 

Rusi budujú vojenské základne v Arktíde, a čo je najdôležitejšie, majú silnú ľadoborcovú flotilu s počtom 40 ľadoborcov. Plánujú sa vytvoriť lode ľadovej triedy schopné niesť riadené strely.

 

Autori publikácie konštatujú, že zatiaľ čo Rusko posilňuje svoje schopnosti v Arktíde, Spojené štáty strácajú čas bez toho, aby si uvedomili význam týchto území bohatých na rôzne zdroje.        
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
ukraina
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies