Belgickí tínedžeri pašovali tisíce mravcov z Kene: Nový trend v nelegálnom obchode s divočinou? +VIDEO

NETKY.SK • 16 Apríl 2025, 15:24 • 3 min
Belgickí tínedžeri pašovali tisíce mravcov z Kene: Nový trend v nelegálnom obchode s divočinou? +VIDEO

slovakia

left justify in out

Nairobi, Keňa – Prípad, ktorý šokoval ochranárov a vedcov: dvaja 19-roční Belgičania boli obvinení z pašovania viac než 5 000 mravcov. Ich príbeh odhaľuje nový, málo známy trend v nelegálnom obchode s divokou prírodou – obchod s drobnými, no ekologicky dôležitými druhmi.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Zábava, alebo zločin?

Lornoy David a Seppe Lodewijckx, obaja 19-roční študenti z Belgicka, boli zatknutí 5. apríla v oblasti Nakuru v Keni. V prenajatom ubytovaní mali 2 244 skúmaviek naplnených vatou, v ktorých bolo uskladnených viac ako 5 000 mravcov. Na súde tvrdili, že mravce zbierali „len pre zábavu“ a netušili, že porušujú zákon.

Mravce za tisíce dolárov

Podľa vyhlásenia Kenského úradu pre ochranu prírody (Kenya Wildlife Service) išlo o nelegálny pokus vyviezť vzácny druh mravca messor cephalotes – veľkého, červeného zberača semien, ktorý je endemitom vo východnej Afrike. Spolu s ďalšími dvoma mužmi – Keňanom Dennisom Ng’ang’om a Vietnamcom Duh Hung Nguyenom – boli obvinení z pašovania viac než 5 400 mravcov. Hodnota ulovených mravcov sa odhaduje na 1 milión keňských šilingov (približne 7 700 USD).

Nový trend: Od slonov k hmyzu

Tento prípad podľa odborníkov signalizuje posun v pašovaní divokej zveri – od veľkých a známych druhov ako slony a nosorožce ku „skrytým“ druhom, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v ekosystéme.

Keď sa pozeráte na zdravý les, ako je Ngongský les, neuvedomujete si, čo všetko za tým stojí. Mravce obohacujú pôdu, pomáhajú klíčeniu rastlín a slúžia ako potrava pre vtáky,“ vysvetlil Philip Muruthi, viceprezident pre ochranu prírody z African Wildlife Foundation.

Riziko pre ekosystémy aj poľnohospodárstvo

Okrem ekologickej ujmy varujú odborníci aj pred rizikom prenosu chorôb a invazívnych druhov, ktoré môžu ohroziť poľnohospodársku produkciu v cieľových krajinách ako Belgicko či Vietnam. Muruthi upozorňuje, že aj obchod s menšími druhmi musí byť prísne regulovaný:

Aj keby bol obchod legálny, musí byť kontrolovaný. Nikto by nemal beztrestne odnášať naše prírodné zdroje.

 

 

 


Zdroj textu: apnews.com, cnn.com, yahoo.com, Foto: cnn.com


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies