Behýl: Smer mi ponúkol podporu v prezidentských voľbách, no odmietol som

NETKY.SK • 13 December 2013, 14:05 • 2 min
Behýl: Smer mi ponúkol podporu v prezidentských voľbách, no odmietol som

BRATISLAVA – Občiansky prezidentský kandidát Jozef Behýl dostal od Smeru-SD ponuku na podporu vládnej strany, ktorú však odmietol. Behýl to uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

slovakia

left justify in out

"Vyhlásil som, že sa nebudem uchádzať o podporu politickej strany, ale zároveň nebudem ani proti žiadnej politickej strane útočiť," uviedol Behýl s tým, že má informácie o tom, že vládny Smer-SD kontaktoval aj iných prezidentských kandidátov. Hovorkyňa Smeru Monika Počátková pre TASR Behýlove slová okomentovala tak, že v prípade prezidentských volieb prichádza do úvahy iba kandidatúra nominanta strany. "Smer-SD postaví do prezidentských volieb vlastného kandidáta." 

Behýl novinárov informoval aj o spustení iniciatívy "červená karta". "Táto červená karta bola rozdaná viac ako 250.000 adresátom –obyčajným ľuďom tejto krajiny, ktorí ju môžu udeľovať politikom, štátnym úradníkom i inštitúciám za porušovanie ústavného zákona, korupciu a iné protizákonné aktivity," uviedol Behýl. Informoval tiež, že pripravuje hromadnú žalobu na ústavných činiteľov a členov vlády. "Skupina šikovných právnikov už pripravuje túto žalobu aj na základe podnetov od občanov a občianskych združení a tiež na základe podozrenia z porušovania ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov," informoval Behýl. Dodal, že žaloba je z dvoch tretín hotová a bude podaná do vianočných sviatkov.

Behýl pripomenul aj svoju aktivitu v rámci vyhlásenie petície za zvolanie referenda za zmenu volebného systému a zníženie počtu poslancov Národnej rady SR, petíciu už podpísalo viac ako 17.500 občanov. "Mojou predstavou je, že počet poslancov parlamentu sa zo súčasných 150 zníži na 87, podľa počtu okresov (79) a vyšších územných celkov (8)," uviedol.

O Prezidentský palác má zatiaľ záujem 12 uchádzačov. Tento počet sa ešte zvýši, stále sa čaká na kandidáta Smeru-SD. Objaviť sa môžu aj ďalší. Prezidentské voľby budú na jar 2014. Súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi sa skončí funkčné obdobie 15. júna 2014, v tento deň bude inaugurovaný nový prezident SR.

Kandidatúru zatiaľ okrem Jozefa Behýla oznámil Pavol Hrušovský (nominant KDH a Mosta-Híd), nezaradený poslanec Radoslav Procházka a prvý predseda KDH Ján Čarnogurský. Tiež podnikateľ a filantrop Andrej Kiska, Peter Osuský zo SaS, Stanislav Martinčko (Koalícia občanov Slovenska), invalidný dôchodca z Košíc Leonid Chovanec, ale aj Milan Melník, ktorý už v minulosti kandidoval. Zoznam kandidátov doplnila Ľubica Blašková, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a Milan Kňažko. Smer-SD zatiaľ nenavrhol nikoho, najčastejšie sa spomína premiér Robert Fico.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies