Baňou, v ktorej zahynulo 29 baníkov, otriasol tretí výbuch

NETKY.SK • 26 November 2010, 13:14 • 2 min
Baňou, v ktorej zahynulo 29 baníkov, otriasol tretí výbuch

Baňou, v ktorej zahynulo 29 baníkov, otriasol tretí výbuch

slovakia

left justify in out

img

Tretí výbuch otriasol dnes uhoľnou baňou na Novom Zélande, v ktorej prišlo tento týždeň o život 29 baníkov. Stalo sa tak krátko predtým, ako si krajina pripomenula pamiatku obetí minútou ticha.
      Nový výbuch potvrdil varovania expertov, že sa v bani stále nachádza vysoká koncentrácia nebezpečných plynov a hrozí riziko opakovaných explózií. To komplikuje plány na bezpečné vytiahnutie tiel obetí, ktoré môže potrvať aj niekoľko mesiacov.
      Po prvej explózii z 19. novembra uviazlo v bani Pike River Pike River na západnom pobreží novozélandského Južného ostrova 29 mužov vo veku od 17 do 62 rokov. Banskí záchranári sa k nim nemohli dostať kvôli riziku ďalšieho výbuchu, čo rozhnevalo rodinných príslušníkov baníkov.
      Nádeje na ich záchranu sa definitívne rozplynuli po stredajšej druhej explózii, oveľa silnejšej ako prvý výbuch, ktorá spôsobila v podzemí bane rozsiahle škody.
      Celonárodná pietna spomienka na mŕtvych baníkov sa uskutoční dnes v meste Greymouth v blízkosti dejiska banskej tragédie na západnom pobreží novozélandského Južného ostrova.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies