Banská Bystrica: Bývalú horáreň zmenili na medáreň, návrat včiel do lesov môže pomôcť aj šelmám

NETKY.SK • 10 September 2024, 18:49 • 2 min
Banská Bystrica: Bývalú horáreň zmenili na medáreň, návrat včiel do lesov môže pomôcť aj šelmám

BEŇUŠ - Škola ponúka široké spektrum študijných odborov vrátane odborov s maturitou, učebných odborov so záverečnou skúškou a výučným listom, ako aj nadstavbového štúdia.

slovakia

left justify in out

V priestoroch bývalej horárne a hospodárskej budovy za obcou Beňuš dnes zástupcovia banskobystrickej župy, SOŠ Pod Bánošom i Lesov SR slávnostne otvorili nové vzdelávacie centrum a medáreň.
 
Tie budú slúžiť študentom v odbore včelár/včelárka a vybudovať sa ich podarilo najmä vďaka prostriedkom z iniciatívy Catching-Up Regions. Celková hodnota projektu presiahla 533-tisíc eur, viac ako 452-tisíc eur tvorili práve peniaze z Európskej únie.
 
Vyučovanie sa tu zameria najmä na udržateľný chov včiel v horskom prostredí a študenti sa v rámci praktického vyučovania napríklad dozvedia, ako ochrániť úle pred nájazdmi veľkých šeliem, ako získať kvalitný lesný med a ako môže takýto chov včiel nepriamo prispieť k zníženiu konfliktov medzi ľuďmi a divou zverou.
 
"Tento projekt je dôkazom, že dokážeme zmysluplne prepojiť tradíciu a moderné vzdelávacie metódy. Investícia do vzdelávania našich študentov je investíciou do budúcnosti nášho regiónu. Som nesmierne hrdý na to, že BBSK môže byť súčasťou takýchto projektov, ktoré prinášajú konkrétne výsledky a prispievajú k rozvoju celého kraja. Toto je najkrajšia a najužitočnejšia forma vlastenectva, akú si viem predstaviť a teším sa aj na ďalšie úspešné projekty," povedal župan Ondrej Lunter.
 
Práce na projekte prebiehali viac ako rok a zahŕňali kompletnú rekonštrukciu strechy, podláh, sociálnych zariadení, nadstavbu a nákup nového vybavenia do medárne. Medzi kľúčové zariadenia patrí linka na vytáčanie hustých lesných medov, odviečkovacia linka, zariadenie na čírenie a dekryštalizáciu medu s čerpadlom, komora na ohrev kryštalických medov a chladiaci box.
 
"Je nesmierne dôležité, aby sa nám včely vrátili aj do horského prostredia a naučili sme našich včelárov a včelárky, ako ich tu udržať. Spolu so včelami sa zvýši aj biodiverzita lesa, bude tu viac potravy aj pre veľké šelmy a tie tak budú menej často mieriť ku kontajnerom pri ľudských obydliach," vysvetlil Pavel Fiľo, riaditeľ SOŠ Pod Bánošom.
 
Škola, ktorá sa riadi heslom „Čo učíme, to robíme“, má v súčasnosti 516 žiakov. Jej zameranie sa pohybuje od služieb, cez podnikanie, až po poľnohospodárstvo. Škola ponúka široké spektrum študijných odborov vrátane odborov s maturitou, učebných odborov so záverečnou skúškou a výučným listom, ako aj nadstavbového štúdia.
 
"Naša škola je miestom, kde sa teória stretáva s praxou. Nové vzdelávacie centrum a medáreň sú dôkazom toho, že vzdelávanie môže byť dynamické, inovatívne a zároveň rešpektujúce tradičné hodnoty. Verím, že tieto nové priestory pomôžu našim študentom lepšie sa pripraviť na budúcnosť a že z nich vyrastú odborníci, ktorí budú prispievať k rozvoju včelárstva v našom kraji," doplnil Pavel Fiľo.
 
Banskobystrickému samosprávnemu kraju sa z iniciatívy Catching-Up Regions podarilo pre školstvo celkovo získať viac ako 33 miliónov eur, vďaka ktorým už prešlo rozsiahlou rekonštrukciou a modernizáciou sedem škôl. Projekty sa týkali prevažne odborných škôl a ich cieľom bolo zlepšiť podmienky praktického vyučovania a prispôsobiť ich aktuálnym potrebám trhu práce.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: BBSK, Foto: BBSK
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies