Banka JPMorgan Chase sa dohodla na detailoch vyrovnania, zaplatí 13 miliárd!

NETKY.SK • 19 November 2013, 11:07 • 2 min
Banka JPMorgan Chase sa dohodla na detailoch vyrovnania, zaplatí 13 miliárd!

NEW YORK - Banka JPMorgan Chase a americké ministerstvo spravodlivosti sa dohodli na všetkých detailoch rekordného vyrovnania v súvislosti s podozrivými obchodmi s hypotekárnymi cennými papiermi. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a DPA.

slovakia

left justify in out

Pod podmienkou anonymity uviedol pre agentúru AP v pondelok večer (18.11.) informovaný zdroj, že ministerstvo spravodlivosti s JPMorgan Chase po týždňoch intenzívnych rokovaní dosiahli dohodu vo všetkých sporných bodoch o vyrovnaní v rekordnej hodnote 13 miliárd USD (9,62 miliardy eur). Príslušné dokumenty by mohli byť podpísané ešte dnes. Ďalší zdroj blízky rokovaniam uviedol rovnako pod podmienkou anonymity, že rokovania sú veľmi blízko ku "konečnej dohode". 

Ministerstvo obviňuje JPMorgan, že pri predaji cenných papierov krytých hypotékami (MBS) zavádzala investorov o kvalite hypoték. Vyrovnanie v celkovej hodnote 13 miliárd USD je najvyšším, na akom sa kedy dohodli vláda a nejaká spoločnosť. Ďaleko prevyšuje napríklad vyrovnanie vo výške 4 miliárd USD, na ktorom sa dohodol ropný koncern BP v súvislosti s najväčším únikom ropy do mora v dejinách USA.

Najväčšia americká banka zaplatí vyše 6 miliárd USD ako odškodné investorom, ďalšie 4 miliardy USD dostanú nepriamo spotrebitelia, ktorí majú problémy so splácaním svojich hypoték, a zvyšok je pokuta. Z peňazí pre spotrebiteľov sa má 1,5 miliardy USD použiť na odpis úverov, pri ktorých výška hypotéky presahuje hodnotu nehnuteľnosti. Pri niektorých úveroch sa má znížiť splátka, čo bude stáť 500 miliónov USD. Zvyšné 2 miliardy USD sú určené na rozdielne účely. Napríklad sa z nich majú financovať úvery pre ľudí s nízkym príjmom v oblastiach najviac zasiahnutých hypotekárnou krízou alebo zbúranie opustených domov.

Dohoda je zatiaľ posledným dozvukom spľasnutia realitnej bubliny v USA. V roku 2007, keď začala realitná kríza, balíky hypoték, ktoré predala JPMorgan a ďalšie finančné inštitúty, stratili cenu, čo investorom spôsobilo miliardové straty.

JPMorgan tvrdí, že väčšina problémových hypotekárnych cenných papierov pochádzala od finančných ústavov Bear Stearns a Washington Mutual, ktoré prevzala v roku 2008.

Ešte však stále nie je jasné, či ministerstvo spravodlivosti nakoniec podá žalobu na JPMorgan. Vyšetrovanie, ktoré vedie prokuratúra v Sacramente, pokračuje.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies