Autor knihy o veľkom hladomore si nemôže prebrať cenu Harvardovej univerzity, Čína mu bráni vycestovať

NETKY.SK • 16 Február 2016, 11:06 • 3 min
Autor knihy o veľkom hladomore si nemôže prebrať cenu Harvardovej univerzity, Čína mu bráni vycestovať

PEKING - Autor knihy o veľkom hladomore v Číne si nemôže prísť prevziať cenu, ktorú mu udelila Harvardova univerzita, informovala dnes agentúra AP.

slovakia

left justify in out

O hladomore, ktorý Čínu postihol v rokoch 1958-61, napísal Jang Ťi-šeng, 66-ročný bývalý novinár čínskej agentúry Sinchua, 1200-stranovú knihu. V diele sú zdokumentované aj desaťročia trvajúce snahy čínskeho vedenia zamlčať fakty svedčiace o tom, že hladomor, ktorý stál život najmenej 36 miliónov ľudí, vyvolal človek a jeho činnosť.

 

Jangova kniha vyšla v roku 2008. Vlani v decembri Niemanova nadácia Harvardovej univerzity jej autorovi udelila cenu Louisa M. Lyonsa za svedomie a integritu v žurnalistike. Ako však uviedla AP, Janga kontaktoval jeho bývalý zamestnávateľ - štátna tlačová agentúra Sinchua, ktorá mu zakázala odcestovať do zahraničia alebo hovoriť so zahraničnými novinármi. Jang nešpecifikoval, ako by mu Sinchua mohla zabrániť vo vycestovaní.

 

Vlani v novembri si Jang preberal inú cenu vo Švédsku, kde sa posťažoval, že tí, ktorí hľadajú pravdu, sú "utláčaní, atakovaní a ohováraní"Hladomor v Číne vo veľkej miere zavinili radikálne ekonomické a sociálne zmeny, známe aj Veľký skok. Účelom tejto politiky bolo čo najrýchlejšie dohnať hospodársku a ekonomickú úroveň západného sveta. Na dosiahnutie prudkého hospodárskeho rozvoja bola úplne zmenená štruktúra práce na poľnohospodárskej pôde.

 

Roľníci, ktorí dovtedy pracovali na vlastných pozemkoch, sa totiž museli združiť do komunít. Tie mali byť postupne sebestačné, a to aj bez pomoci odborníkov, čo malo často veľmi negatívne dôsledky.

 

Roľníci museli štátu odovzdávať stanovený kontingent, takže komunitám zostávalo málo pre vlastnú spotrebu a museli si znižovať prídely potravín. V mnohých prípadoch nárok na stravu mali len pracujúci a chorí, a starí trpeli hladom. Podľa mnohých zdrojov dochádzalo v komunitách aj ku kanibalizmu. Tento experiment sa v čínskej ekonomike a poľnohospodárstve skončil až v roku 1962.

 

Hladomor v Číne mal za následok aj veľmi prudký pokles pôrodnosti. Od roku 1950 ide o jediné obdobie, keď čínska populácia nestúpala, ale - naopak - mierne poklesla. Práve vďaka tomuto neprirodzenému vývoju svet hladomor v Číne odhalil, inak by sa ho zrejme podarilo utajiť. Čína doteraz obmedzuje vydávanie kníh na túto tému.




twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies