AUTÁM nad 15 rokov NEUMOŽNIA tankovať na pumpách! Kontrolovať to bude umelá inteligencia (AI)

NETKY.SK • 12 Marec 2025, 18:50 • 2 min
AUTÁM nad 15 rokov NEUMOŽNIA tankovať na pumpách! Kontrolovať to bude umelá inteligencia (AI)

slovakia

left justify in out

DILLÍ - Vodičov v tomto meste od apríla postihne tvrdý zákaz. Zavádza sa radikálne opatrenia proti starým vozidlám. Desiatky tisíc áut ostanú bez paliva. Dôvod: Boj proti extrémnemu smogu.

Otvoriť časovú os

linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Tisíce vodičov vlastniacich staršie automobily čakajú od apríla nepríjemné komplikácie. Dillí – hlavné mesto Indie - od 1. apríla 2025 zakáže tankovanie benzínu a nafty do vozidiel starších ako 15 rokov. Z ulíc by sa tak mali vytratiť tisícky starých áut. Práve tie sa totiž podpisujú pod extrémne znečisťovanie životného prostredia. Dillí patrí k najviac zamoreným mestám na svete.

Hoci zákaz používania starších vozidiel na naftu (nad 10 rokov) a benzín (nad 15 rokov) platí formálne už niekoľko rokov, v skutočnosti veľké uplatnenie nenašiel. Úrady však teraz pristúpia k účinnej kontrole a na pomoci si zoberú moderné technológie.

Kamerový systém s AI

Hlavné mesto Indie zavedie novinku, ktorá bude kontrolovať používanie áut starších ako 15 rokov. Na čerpacích staniciach bude kamerový systém s podporou umelej inteligencie (AI).

Ten automaticky rozpozná, či vozidlo, ktoré prišlo na pumpu načerpať palivo, spĺňa potrebný limit veku. Ak AI zistí, že autá sú staršie, natankovanie pohonných látok im jednoducho neumožní.

Tento krok úradov v Dillí by sa mal týkať asi 100-tisíc automobilov. Znížiť sa tak majú emisie, čo by malo prispieť k zlepšeniu kvality ovzdušia.

Obrazok
Zdroj: fity.club

A aké možnosti budú mať majitelia starých áut? Buď svoje vozidlo predajú mimo územia mesta, alebo ho ekologicky zlikvidujú.
 
Dillí upriamuje svoju pozornosť na podporu elektromobility.
 
Aj ďalšie indické metropoly premýšľajú o prísnych opatreniach. Mumbai, finančné centrum Indie, dokonca zvažuje úplný zákaz používania benzínových a naftových vozidiel v najbližších rokoch.

Obrazok
Zdroj: sugar-asia.com

Zdroj textu: Indian Express, Gulf Today, ABP Live, NDTV, Ilustračné foto: alittlebitofstone.com


Autor: Ingrid Vrabcová

Šéfredaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa zahraničnému a domácemu spravodajstvu. Vyštudovala som tlmočníctvo – prekladateľstvo a germanistiku. Aktívne sa venujem prekladateľskej činnosti – anglický a nemecký jazyk. Ako redakčná manažérka, vedúca cudzojazyčná editorka, redaktorka a editorka zahraničného spravodajstva, prekladateľka a tlmočníčka som pôsobila v televízii, printových a elektronických médiách, cudzojazyčných vydavateľstvách a nakladateľstvách, ako aj spravodajských agentúrach. K mojim záľubám patrí cestovanie a dianie vo svete.

Netky počítadlo prazdniny
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies