Austrália: Chýbajú nám vojaci. Cudzincom umožníme vstup do našej armády

NETKY.SK • 4 Jún 2024, 15:17 • 2 min
Austrália: Chýbajú nám vojaci. Cudzincom umožníme vstup do našej armády

CANBERRA - Austrálska vláda umožní osobám bez austrálskeho občianstva vstúpiť do svojich ozbrojených síl. Riedko obývaná krajina sa týmto spôsobom snaží splniť náborové ciele. Správu priniesla AFP.

slovakia

left justify in out

Už od júla dovolia nové pravidlá obyvateľom krajiny slúžiť v armáde, pokiaľ na území Austrálie žili dlhšie ako 12 mesiacov. Uviedol to minister obrany Richard Marles. Podľa jeho slov budú zároveň uprednostnení ľudia pochádzajúci z krajín, ako sú Británia, Kanada, Nový Zéland či Spojené štáty americké.
 
Na austrálskom pobreží žije aj napriek jeho veľkosti iba 26 miliónov obyvateľov.
 
Canberra v posledných rokoch výrazne zvýšila výdavky na nákup ponoriek, lietadiel a bojových vozidiel. Týmto spôsobom sa snažila znížiť narastajúce napätie v regióne. Problémom však sú chýbajúci piloti, námorníci a vojaci, ktorí by sa venovali ich obsluhe a údržbe.
 
Experti varujú, že počty vojakov sú už v súčasnosti nedostatočné. Austrálske obranné zložky majú aktuálne približne 90 000 zamestnancov. Toto číslo už však zahŕňa aj rezervy, informoval Austrálsky inštitút pre strategickú politiku (ASPI). Čínska armáda má pre porovnanie až dva milióny aktívnych vojakov.
 
Marles uviedol, že posilnenie austrálskych obranných jednotiek je "kľúčové pre výzvy týkajúce sa národnej bezpečnosti v nasledujúcom desaťročí a ďalších rokoch".twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP / ASPI, Foto: w-dog.org
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies