Atentát na premiéra SR Róberta Fica z iného pohľadu. Rozhovor s ex-operátorom SKSS armády CZ v novej reláciii Uhol pohľadu. VIDEO

NETKY.SK • 6 Jún 2024, 18:00 • 4 min
Atentát na premiéra SR Róberta Fica z iného pohľadu. Rozhovor s ex-operátorom SKSS armády CZ v novej reláciii Uhol pohľadu. VIDEO

V novej relácii spravodajského portálu Netky.sk s názvom Uhoľ pohľadu sme sa rozprávali s hosťom Tomáš Král ex-operátorom 601. skupiny SKSS armády Českej republiky o atentáte na premiéra SR Roberta Fica.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Dňa 15.05.2024 v čase krátko po 14:30 hod. sa v Handlovej odohrala nešťastná udalosť po zasadnutí rokovania vlády SR. Potom čo náš premiér / predseda vlády Róbert Fico vyšiel z budovy Dom kultúry Handlová, v ktorej vláda rokovala prešiel po námestí baníkov smerom k davu ľudí. Tí tam stáli poza kovové zátarasy a s úsmevom vítali premiéra. Z davu ľudí sa ozvalo zvýšeným hlasom "Robo poď sem..." teraz už známeho atentátnika Juraja Cintulu 71 r., ktorý po tom čo premiér k davu pristúpil vytiahol zbraň CZ 75 kaliber 9 mm a začal streľbu smerom na pána Fica. Zasiahol ho štyrmi ranami do oblasti brucha, hrude a ruky, ktorými ťažko zranil predsedu vlády. Následne bol páchateľ okamžite eliminovaná ochrankou a ostatnými príslušníkmi štátnych zložiek z davu. Páchateľ prežil a bol zadržaný. 

S Tomášom sme sa rozprávali o tomto nešťastnom incidente. Ex-operátor bol príslušníkom SSKS armády CZ tkz. 601. skupina. Pre bližšie vysvetlenie si povedzme niečo o tomto útvare.

601. skupina špeciálnych síl (skrátené 601. skss) je elitná vojenská jednotka, v Armádě České republiky jediná svojho druhu. Dislokovaná je v Prostějově. Medzi úlohy 601. skss patria priame akcie, strategický prieskum, nekonvenčný vojnový boj s terorizmom, prieskum a záchrana na bojisku a činnosť zadaná vládou. Podobá sa iným špeciálnym jednotkám zahraničných armád, ako je americký Navy SEALs alebo britský Special Air Service (SAS). Oficiálnym mottom 601. skss je latinsky " Dum spiro spero " (Pokial dýchám, dúfam).

Tomáš nám porozprával  niečo bližšie  o výcviku v 601. Skupine a taktiež o misiách a zážitkoch z nich prameniacich.

Výcvik v 601. skupine špeciálnych síl je zameraný na rozvoj schopností a zručností jednotlivcov s dôrazom na ich odbornosť pri pôsobení v tímoch.
Výcvik začína v podstate už počas výberového konania, po jeho úspešnom absolvovaní a prijatí do radov 601. skupiny špeciálnych síl a nasleduje dvanásťmesačný kvalifikačný kurz.
Úspešní absolventi kvalifikačného kurzu sú zaradení do tímov k bojovým jednotkám. Potom každý príslušník absolvuje kurzy potrebné pre svoju odbornosť pri pôsobení v tíme.
Hlavnými zdrojmi pre výcvik sú odborné kurzy, vojenské cvičenia s medzinárodnou účasťou a praktické skúsenosti zo zahraničných misií. Nezanedbateľnú časť výcviku predstavuje príprava na práci v medzinárodnom prostredí. Pre správne smerovanie výcviku a výmenu skúseností sú veľkým prínosom medzinárodné konferencie.
V 601. skss prebieha taktiež výcvik špecifických odborností (špecialistov): ženisti/potápači, pyrotechnici, odstrekovači, FAC (navádzanie bojových lietadiel na cieľ ).
Príslušníci 601. skss sú pripravovaní pre pôsobenie za všetkých klimatických a poveternostných podmienok.

Reč bola aj o ochrane V.I.P osôb, čiže bodyguard. Tomáš sa aktívne zúčastňoval nie len výcviku, ale aj v praxi na misiách ochrane politikov a zaujímavých osôb. V tomto obore patria príslušníci SKSS armády CZ medzi svetové špičky. 

viac vo videu...
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Peter Vince
Zdroj: redakcia Netky.sk, wikipedia,
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies