Astronómovia objavili sedem nových galaxií z raného obdobia vesmíru

NETKY.SK • 13 December 2012, 07:49 • 2 min
Astronómovia objavili sedem nových galaxií z raného obdobia vesmíru

Astronómovia objavili sedem nových galaxií z raného obdobia vesmíru - Zaujímavosti Astronómovia v stredu oznámili, že pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu objavili sedem galaxií, ktoré sa vytvorili relatívne krátko po tom, ako vznikol vesmír pred 13,7 m

slovakia

left justify in out

img

Astronómovia v stredu oznámili, že pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu objavili sedem galaxií, ktoré sa vytvorili relatívne krátko po tom, ako vznikol vesmír pred 13,7 miliardami rokov. Vedci tieto galaxie popísali ako "obrázky útleho detstva vesmíru".

Jedna z nich môže byť vôbec najstaršou doteraz známou galaxiou, keďže pochádza z obdobia, kedy bol vesmír starý iba 380 miliónov rokov, čo je iba zlomok jeho súčasného veku.

"Tieto skoré galaxie sú stavebnými prvkami súčasných galaxií," uviedol pre novinárov John Grunsfeld, ktorý v NASA zodpovedá za vedecké projekty.

Objav galaxií z raného obdobia vesmíru by mal pomôcť vedcom vysvetliť, čo sa stalo po "tmavom veku" - období približne 200 miliónov rokov po "veľkom tresku", keď sa vodíkové oblaky, zomknuté gravitáciou, začali vznecovať, čím sa vytvorila prvá generácia hviezd, uviedla agentúra Reuters.

"Išlo o veľmi dôležitý moment v histórii vesmíru," povedal astronóm Richard Ellis z Kalifornského technologického ústavu v Pasadene.

Vedci presne nevedia, kedy nastal tento "vesmírny úsvit" a či to bola iba jedna dramatická udalosť, alebo sa tak stalo postupne v priebehu miliónov rokov.

Astronómovia plánujú vo svojom výskume pokračovať, a to pomocou nového Webbovho vesmírneho teleskopu, ktorý uvedú do prevádzky v roku 2018.

Štúdiu publikovali v časopise Astrophysical Journal Letters.
Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies