Archeológovia objavili dôkaz o starovekej biblickej bitke na mieste Armagedonu!

NETKY.SK • 6 Apríl 2025, 19:10 • 2 min
Archeológovia objavili dôkaz o starovekej biblickej bitke na mieste Armagedonu!

slovakia

left justify in out

Archeologické nálezy v starobylom meste Megiddo na severe Izraela mohli odhaliť dôkazy o jednej z najznámejších biblických bitiek. Počas nedávneho výkopu boli objavené rozbité fragmenty egyptskej keramiky, ktoré odborníci považujú za možný dôkaz prítomnosti egyptského vojska v tejto oblasti v 7. storočí pred n. l.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Historický kontext a biblické súvislosti

Mesto Tel Megiddo patrí k jednému z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Blízkom východe. Obsahuje viac ako 30 vrstiev rôznych osídlení, ktoré siahajú od doby medenej až po prvú svetovú vojnu.

Megiddo je miestom, kde v roku 609 pred n. l. prebehla známa bitka medzi judským kráľom Joziášom a egyptským faraónom Nechom II. Joziáš v tejto bitke zahynul, čo je zaznamenané v druhej knihe Kráľov v Starom zákone.

Megiddo je taktiež spájané s proroctvom o poslednej bitke sveta. V knihe Zjavenia sv. Jana sa toto miesto označuje ako "Armagedon", čo pochádza z hebrejského "Har Megiddo" (hora Megiddo). Proroctvo tvrdí, že sa tu odohrá posledná bitka medzi pozemskými kráľmi a Bohom.

Nové archeologické objavy

Tím archeológov pod vedením Dr. Assafa Kleimana z Ben-Gurionovej univerzity v Negeve objavil "veľké množstvo" egyptských keramických črepov z obdobia neskorého 7. storočia pred n. l., čo koreluje s obdobím bitky pri Megidde.

Tieto artefakty zahŕňajú fragmenty servírovacích mís, hrncov na varenie a skladovacích nádob. Kleiman tvrdí, že ich prítomnosť nie je dôkazom obchodnej výmeny, ale skôr pobytu egyptského vojska v oblasti počas ich vojenského vpádu.

"Hrubá produkčná technika, funkčná zmes a absencia podobných nálezov v blízkych osídleniach nasvedčujú tomu, že tieto artefakty patrili vojenským jednotkám," vysvetlil Kleiman.

obrazok
Zdroj: aol.com
obrazok
Zdroj: foxnews.com

Grécki žoldnieri v egyptskom vojsku?

Zaujímavosťou je aj objavená grécka keramika, ktorá by mohla naznačovať účasť gréckych žoldnierov v armáde faraóna Necha II. Podľa starovekých gréckych a asýrskych zdrojov, Gréci, pravdepodobne z Anatólie, bežne slúžili ako žoldnieri v egyptských vojskách.

"Možnosť, že grécki žoldnieri hrali úlohu v smrti kráľa Joziáša, môže byť naznačená v prorockých knihách Biblie," dodal Kleiman.

Stratené kmene Izraela

Okrem vojenských nálezov Kleiman naznačuje, že niektorí členovia "Desiatich stratených kmeňov Izraela" nemuseli byť v 7. storočí pred n. l. všetci odvlečení do Mezopotámie, ale mohli zostať v Megidde. Neprerušená výroba miestnych keramických nádob naznačuje, že pôvodné obyvateľstvo prežilo aj pod nadvládou Asýrskej ríše.

Budúca archeologická práca

Archeológovia plánujú pokračovať vo výskume Megidda a jeho bronzového veku, čo môže priniesť ešte viac odpovedí na historické otázky.
Aj keď neexistuje priame nebiblické potvrdenie existencie Joziáša, jeho úloha v dejinách nebola spochybnená historickými a biblickými odborníkmi. Podľa Kleimana písomnosti z tohto obdobia dokazujú, že udalosti boli zaznamenávané v reálnom čase.

"Existuje doklad o prítomnosti faraóna Necha v Levante a jeho úlohe v bitke proti Babylončanom pri Karchemiši, ktorú Egypťania prehrali. Tento záznam sa nachádza v babylonských kronikách a taktiež v Biblii, v knihách Jeremiáša a Kráľov," uzatvára Kleiman.

Tento archeologický objav tak prináša nové svetlo na historické udalosti spojené s bitkou pri Megidde a možno aj na legendárny Armagedon.

 


Zdroj textu: nypost.com, aol.com, foxnews.com, Foto: nypost.com


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies