BRATISLAVA/ANTALYA - Minister zahraničných vecí Juraj Blanár na 4. ročníku diplomatického fóra v Antalyi presadzoval mierové riešenia, obnovu tranzitu plynu cez Ukrajinu a podporu slovenskej kandidatúry do Bezpečnostnej rady OSN. Slovensko prezentovalo svoje strategické priority a posilňovalo bilaterálne vzťahy s partnermi z celého sveta.
Minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Juraj Blanár označil 4. ročník Antalyjského diplomatického fóra za jedinečnú platformu pre dialóg a výmenu stanovísk v oblasti zahraničnej politiky.
Fórum, ktoré sa konalo 11. a 12. apríla 2025 v tureckej Antalyi, hostilo viac ako 6 000 účastníkov zo 150 krajín sveta, vrátane dvoch desiatok hláv štátov a 60 ministrov zahraničných vecí.
Slovenský minister využil túto príležitosť na bilaterálne rokovania s partnermi z rôznych krajín a na presadzovanie strategických cieľov Slovenskej republiky.
Blanár vo svojich vystúpeniach zdôraznil význam diplomacie ako nástroja na predchádzanie konfliktom a hľadanie mierových riešení. Ako príklad zlyhania diplomacie uviedol vojnu na Ukrajine.
Počas bilaterálnych rokovaní s ukrajinským kolegom Andrijom Sybihom apeloval na obnovu mierových rokovaní a diplomatických riešení v súlade s Chartou OSN. Minister tiež upozornil na negatívne hospodárske dopady zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu a vyzval na intenzívnejšie rokovania o jeho obnove.
Dôležitou témou bolo aj posilnenie vzťahov so Spojeným kráľovstvom. Štátny tajomník britského ministerstva zahraničných vecí Stephen Doughty potvrdil aprílovú návštevu slovenského premiéra Roberta Fica v Spojenom kráľovstve, kde si premiér uctí československých letcov, ktorí sa zúčastnili na bitke o Britániu.
Fórum ponúklo priestor aj na zlepšenie bilaterálnych vzťahov s Tureckom. Blanár rokoval s tureckým ministrom zahraničných vecí Hakanom Fidanom a ministrom životného prostredia Muratom Kurumom.
Témou diskusií bolo zemetrasenie, ktoré pred dvomi rokmi zasiahlo Turecko, a podpora tureckej kandidatúry na organizovanie klimatickej konferencie COP31.
Okrem toho využil minister fórum na podporu slovenskej kandidatúry na miesto nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2028 – 2029. Rokoval o tejto otázke s predstaviteľmi Bangladéša, Ugandy a ďalších krajín, od ktorých získal podporu pre slovenské úsilie.
Antalyjské diplomatické fórum potvrdilo svoje postavenie ako kľúčová platforma pre medzinárodný dialóg, kde Slovensko prezentovalo svoje zahraničnopolitické priority, presadzovalo mierové riešenia a posilňovalo bilaterálne vzťahy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies