Americké vidiecke nemocnice sú neustále terčom kyberútokov. K bezpečnosti sa zaviazali spoločnosti Microsoft a Google

NETKY.SK • 11 Jún 2024, 19:32 • 2 min
Americké vidiecke nemocnice sú neustále terčom kyberútokov. K bezpečnosti sa zaviazali spoločnosti Microsoft a Google

WASHINGTON - Microsoft a Google ponúknu bezplatné alebo zľavnené služby kybernetickej bezpečnosti vidieckym nemocniciam v celých Spojených štátoch, aby boli menej zraniteľné voči kybernetickým útokom, ktoré narušili starostlivosť o pacientov a ohrozovali životy, uviedol v pondelok Biely dom a tieto technologické firmy.

slovakia

left justify in out

Microsoft vo vyhlásení pre stanicu CNN uviedol, že poskytne bezplatné bezpečnostné aktualizácie pre oprávnené vidiecke nemocnice, ako aj bezpečnostné hodnotenia a školenia pre nemocničný personál. Google poskytne vidieckym nemocniciam bezplatné poradenstvo v oblasti kybernetickej bezpečnosti a spustí pilotný program na zosúladenie služieb kybernetickej bezpečnosti spoločnosti s potrebami vidieckych nemocníc.

Zhruba 1 800 vidieckych komunitných nemocníc v krajine patrí medzi najzraniteľnejšie voči nebezpečným ransomvérovým útokom, pretože im často chýbajú zdroje na zabezpečenie IT a personál vyškolený v oblasti kybernetickej bezpečnosti. A môžu to byť jediné nemocnice v okruhu desiatok kilometrov, čo znamená, že útok ransomvéru, ktorý bráni nemocnici prijať sanitky, môže ohroziť životy pacientov.

Nové oznámenie je výsledkom súkromných diskusií medzi technologickými firmami a predstaviteľmi Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu, ktorí majú čoraz väčšie obavy z kybernetických hrozieb pre nemocnice. Ide o snahu využiť široký dosah softvéru Microsoftu a Googlu, ktorý sa používa v nemocniciach po celých Spojených štátoch, aby pomohol zaplniť medzeru v obrane sektora zdravotnej starostlivosti. "Sme na novom území, ako vidíme... túto vlnu útokov proti nemocniciam," povedala v nedeľu novinárom Anne Neubergerová, najvyššia kybernetická predstaviteľka Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu.

Bidenova administratíva sa tiež pripravuje na vydanie minimálnych požiadaviek na kybernetickú bezpečnosť pre americké nemocnice. Podrobnosti tohto návrhu sa ešte musia dokončiť. Americká asociácia nemocníc, ktorá zastupuje nemocnice v celých Spojených štátoch, je však proti tomuto návrhu a tvrdí, že obetiam kybernetických útokov po napadnutí uvalí sankcie.

Rastúci problém

Počet ransomvérových útokov proti sektoru zdravotníctva USA vzrástol v roku 2023 o 128 % v porovnaní s rokom 2022, podľa údajov zverejnených Úradom riaditeľa národnej spravodajskej služby. A nedávne ransomvérové ​​útoky výrazne uľahčili zraniteľnosť sektora.

Februárový ransomvérový útok na významnú fakturačnú firmu zdravotného poistenia odrezal poskytovateľov zdravotnej starostlivosti od miliárd dolárov a priviedol niektoré zdravotné kliniky na pokraj bankrotu. UnitedHealth Group, ktorej dcérska spoločnosť bola napadnutá, zaplatila hackerom výkupné vo výške 22 miliónov dolárov, aby sa pokúsili obnoviť údaje pacientov. Tretine Američanov mohli byť ukradnuté údaje.

Ďalší útok ransomvéru na jeden z najväčších amerických nemocničných reťazcov v máji ohrozil životy pacientov, keďže sestry boli nútené manuálne zadávať informácie o predpisoch, povedalo CNN viacero sestier v postihnutých nemocniciach.

FBI a jej medzinárodní spojenci vykonali sériu zásahov proti ransomvérovým gangom, pričom sa zmocnili počítačov, ktoré používajú, a odomkli niektoré počítače obetí, ktoré hackeri zašifrovali. Americkí predstavitelia však tvrdia, že ransomvér zostáva sčasti prosperujúcim biznisom, pretože mnohí z jeho páchateľov beztrestne operujú z Ruska.

Sektor zdravotnej starostlivosti je obzvlášť lákavým cieľom, pretože nemocnice pod nátlakom obnoviť služby pacientom sú niekedy ochotné zaplatiť výkupné. 

"V Rusku vidíme oveľa tolerantnejšie prostredie zo strany hacktivistov aj zločincov, a to je znepokojujúce," povedal novinárom predstaviteľ Bieleho domu Neuberger. „Vidíme tiež, že stále viac spoločností platí výkupné. A každá platba výkupného živí zviera a vedie k ďalším útokom.“

 

Kvôli kybernetickému útoku v Clevelande museli zatvoriť radnicu

Kybernetické útoky často odstavujú ďalšie zraniteľné služby. Mesto Cleveland podľa vyhlásenia starostu Justina Bibba vyšetruje kybernetický incident. Mesto ako preventívne opatrenie uviedlo, že v pondelok zatvorilo radnicu a v utorok nechá radnicu zatvorenú.

Cleveland tiež odstavil všetky svoje interné systémy a softvér. Ale mestské a pohotovostné služby, ako je ministerstvo verejnej bezpečnosti, 911, polícia, hasiči, sanitky a ministerstvo verejných služieb, zostanú v prevádzke, uviedol Bibbov úrad. Starosta však uviedol, že pohotovostné služby fungujú s obmedzenými IT kapacitami. „Cez víkend mesto zistilo nejaké abnormality,“ povedala komisárka Kimberly Roy-Wilsonová z mestskej divízie služieb informačných technológií. "Prešli sme do našich protokolov a postupov týkajúcich sa zadržiavania a teraz skúmame povahu a rozsah týchto abnormalít," dodala.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: CNN, Foto: Technology Record / AdobeStock / DC-Studio (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies