Prezident Donald Trump v stredu náhle ustúpil od svojich ciel na väčšinu krajín na 90 dní, ale zvýšil daňovú sadzbu na dovoz z Číny na 125 %.
Americké trhy prudko vzrástli v reakcii na to, že Trump ustúpil od svojich ciel. Index S&P 500 v popoludňajšom obchodovaní vzrástol o 7,8 %. Predtým dopoludnia klesal v dôsledku obáv z Trumpovej obchodnej vojny a z toho, či nespôsobí recesiu, ako sa obávajú ekonómovia.
Vzrástol však hneď po tom, ako Trump poslal príspevok na sociálnych sieťach, na ktorý investori čakali. Priemyselný index Dow Jones vzrástol do 13:35 východného času o 2 476 bodov, teda o 6,6 %, a kompozitný index Nasdaq bol vyšší o 9 %.
Investori zúfalo očakávali, že Trump zmierni svoje clá, ktoré by podľa ekonómov mohli spôsobiť globálnu recesiu a zvýšiť infláciu.
Trump na sociálnej sieti Truth zverejnil, že keďže „viac ako 75 krajín“ oslovilo vládu USA na obchodné rokovania a nepodnikli žiadne zmysluplné odvetné opatrenia, „povolil som 90-dňovú PAUZU a počas tohto obdobia podstatne znížené recipročné clo vo výške 10 %, ktoré tiež platí okamžite“.
10 % sadzba bola základnou sadzbou pre väčšinu krajín, ktorá vstúpila do platnosti v sobotu. Je výrazne nižšia ako 20 % clo, ktoré Trump stanovil na tovar z Európskej únie, 24 % na dovoz z Japonska a 25 % na výrobky z Južnej Kórey. Napriek tomu by 10 % predstavovalo zvýšenie ciel, ktoré predtým uplatňovala vláda USA.
Oznámenie prišlo po tom, ako sa zdalo, že globálna ekonomika sa otvorene búri proti Trumpovým clám, keď v stredu nadobudli účinnosť, čo je signál, že americký prezident nie je imúnny voči tlaku trhu.
Vedúci predstavitelia podnikov varovali pred možnou recesiou spôsobenou jeho politikou, niektorí z hlavných obchodných partnerov USA odpovedajú vlastnými dovoznými daňami a akciový trh sa po niekoľkých dňoch poklesu otriasa.
Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karoline Leavittová uviedla, že odchod späť bol súčasťou akejsi veľkej Trumpovej vyjednávacej stratégie.
„Prezident Trump si vytvoril maximálnu vyjednávaciu páku,“ povedala a dodala, že spravodajské médiá “zjavne nepochopili, čo tu prezident Trump robí. Snažili ste sa povedať, že zvyšok sveta sa posunie bližšie k Číne, pričom v skutočnosti sme videli opačný efekt celý svet volá Spojené štáty americké, nie Čínu, pretože potrebuje naše trhy.“
Trhy zostávajú volatilné
Tlak na trhu sa však stupňoval už niekoľko týždňov pred Trumpovým krokom.
Obzvlášť znepokojujúce bolo, že americký vládny dlh stratil časť svojho lesku u investorov, ktorí zvyčajne považujú štátne dlhopisy za bezpečný prístav v prípade hospodárskych turbulencií. Ceny štátnych dlhopisov klesali, čo spôsobilo zvýšenie úrokovej sadzby 10-ročných amerických štátnych dlhopisov na 4,45 %. Táto sadzba sa po Trumpovom zvrate zmiernila.
Gennadij Goldberg, vedúci oddelenia pre stratégiu amerických sadzieb v spoločnosti TD Securities, pred oznámením uviedol, že trhy si želali prímerie v obchodných sporoch.
„Trhy v širšom zmysle, nielen trh s pokladničnými poukážkami, hľadajú známky toho, že sa blíži deeskalácia obchodnej situácie,“ povedal. „Bez akejkoľvek deeskalácie bude pre trhy ťažké stabilizovať sa.“
John Canavan, vedúci analytik poradenskej spoločnosti Oxford Economics, poznamenal, že hoci Trump povedal, že zmenil kurz kvôli možným rokovaniam, predtým naznačil, že clá zostanú v platnosti.
„Boli veľmi zmiešané správy o tom, či sa bude rokovať,“ povedal Canavan. „Vzhľadom na to, čo sa dialo na trhoch, si uvedomil, že najbezpečnejšie bude rokovať a pozastaviť veci.“
Prezidentom sa často pripisujú neprimerané zásluhy alebo vina za stav americkej ekonomiky, keďže ich pôsobenie v Bielom dome podlieha finančným a geopolitickým silám mimo ich priamej kontroly.
Jednostranným zavedením ciel však Trump mimoriadne ovplyvňuje tok obchodu, vytvára politické riziká a na základe svojich výrokov a príspevkov na sociálnych sieťach ťahá trh rôznymi smermi. Zdá sa, že stále platia 25 % clá na autá, oceľ a hliník, pričom v najbližších týždňoch budú zavedené ďalšie dovozné clá.
V televízii CNBC generálny riaditeľ spoločnosti Delta Air Lines Ed Bastian povedal, že administratíva sa správa menej strategicky ako počas Trumpovho prvého funkčného obdobia. Jeho spoločnosť v januári predpovedala, že bude mať najlepší finančný rok v histórii, len aby pre ekonomickú neistotu zrušila svoje očakávania na rok 2025.
Zatiaľ nie je známe, čo Trump urobí so zvyškom svojej colnej agendy. V utorkovom večernom prejave uviedol, že dane na dovážané lieky budú čoskoro.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies