LONDÝN - Američanmi vedené letecké útoky mali významný vplyv na financie, ktoré Islamský štát (IS) získala z ropy, a prispeli k tomu, že táto militantná organizácia znížila platy vyplácané svojim bojovníkom až o 50 percent. Povedal to dnes námestník amerického ministra financií pre financovanie terorizmu Daniel Glaser.
Podľa jeho slov nálety zasiahli schopnosť IS ťažiť, rafinovať a dopravovať ropu z územia, ktoré má pod kontrolou v Iraku a v Sýrii, informovala tlačová agentúra Reuters.
Na londýnskej konferencii Glaser povedal, že IS má teraz problémy a nemôže zarábať na rope toľko ako v minulosti. Letecké úlohy smerovali aj na miesta, kde mal IS uloženú hotovosť a "fakticky spálili milióny dolárov". "IS musela znížiť platy svojim bojovníkom v Rakke až o 50 percent," dodal v zmienke o faktickom "hlavnom meste" IS v Sýrii.
K obmedzeniu zdrojov financií IS prispelo aj rozhodnutie irackej vlády, že nebude vyplácať mzdy svojim zamestnancom na území obsadenom Islamským štátom, čo boli približne dva milióny dolárov ročne, pokračoval Glaser.
Zdôraznil, že snahy narušiť finančné zdroje IS prinášajú ovocie - či už ide o nálety smerujúce na finančné a komerčné aktivity tejto organizácie alebo snahy obmedziť hotovosť, ktorú dostáva do rúk na obsadenom území.
IS vyhlásil samozvaný kalifát na území, ktoré má pod kontrolou v Iraku a Sýrii, a presadzuje tam prísnu interpretáciu islamského práva.
IS má podľa Glasera ešte stále veľa peňazí, ale prerušenie jeho príjmov môže zmariť jeho snahy. "Nie je lacné spravovať kalifát, nie je lacné viesť vojnu... Musíte platiť svojim bojovníkom. A IS má s tým čoraz viac problémov," dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies