BRATISLAVA - Mimovládna organizácia Aliancia žien Slovenska bola prijatá za riadneho člena medzinárodnej spoločnosti Work With Perpetrators (Práca s páchateľmi) so sídlom v Berlíne.
Ako agentúru SITA informovala Jitka Dvořáková z Aliancie žien Slovenska, prijatie do celoeurópskej organizácie je uznaním prínosu aliancie v oblasti práce s páchateľmi násilia na ženách.
Aliancia žien Slovenska úspešne zavádza do praxe najnovšie metódy pri resocializácii odsúdených, ako aj pri práci s páchateľmi, a to je podľa Dvořákovej prísľubom dlhodobej spolupráce aj na európskej úrovni. Vďaka projektu Intervenčné centrum, ktorý bol financovaný z Nórskych fondov, bolo založené Centrum sociálneho výcviku a na Slovensku sa etabloval intervenčný program pre páchateľov na ženách. Súčasťou projektu je aj podpora ich bývalým a aktuálnym partnerkám.
Práve prostredníctvom kontaktu s páchateľmi násilia aj ich partnerkami je možné získať komplexnejší a pravdivejší obraz o realite násilného partnerského vzťahu. „Páchateľov učíme identifikovať postoje, zámery, myšlienky a pocity, ktoré v danej situácii vyústia do násilného správania. Tieto princípy potom zosobňujeme na konkrétnych situáciách zo života účastníkov programu, hľadáme alternatívne nenásilné reakcie a precvičujeme ich použitie“ objasnil fungovanie skupiny riaditeľ Centra sociálneho výcviku Róbert Vavro.
Riaditeľ centra vysvetlil, že ťažisko práce sa v súčasnosti presúva na prevenciu. „Aktuálne naše pôsobenie rozširujeme aj na páchateľov, ktorí sú na slobode a potrebujú pomoc - návod, ako dokážu svoje násilné správanie v budúcnosti zmeniť. Počítame pritom so spoluprácou sudcov a sudkýň, ktorí môžu ako súčasť trestu nariadiť páchateľom účasť na takýchto intervenčných programoch“, dodal Róbert Vavro.
Aliancia žien Slovenska sa venuje riešeniu problematiky násilia páchaného na ženách od roku 1994. S podporou Nórskych fondov pokračuje v druhej línii svojich aktivít zameraných na elimináciu násilia na ženách prostredníctvom práce s páchateľmi. Systematickému zavádzaniu programov sociálneho výcviku pre páchateľov sa najmä v spolupráci so Zborom väzenskej a justičnej stráže a Koordinačno-metodickým centrom pre rodovo podmienené a domáce násilie venuje od roku 2012.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies