BRATISLAVA - Aliancia za rodinu, ktorá žiada vypísať referendum o ochrane rodiny, privítala dnešné vyhlásenie prezidenta Andreja Kisku, ktorý povedal, že referendum vyhlási hneď, ako mu doručia rozhodnutie ústavného súdu.
"Oceňujeme, že prezident sa pridal k väčšine občanov Slovenskej republiky, ktorí si vážia manželstvo a rodinu, a v otázke manželstva muža a ženy a adopcií detí pármi rovnakého pohlavia je za zachovanie súčasného stavu a bude hlasovať v referende áno," povedal agentúre SITA hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík.
Prezident Kiska dnes zároveň uviedol, že v prípade otázky týkajúcej sa oblasti sexuálnej výchovy na školách bude proti. Podľa Chromíka zrejme došlo k nedorozumeniu. "Táto otázka nie je o zákaze sexuálnej výchovy v školách, ale o prednostnom práve rodiča vychovávať dieťa v súlade so svojím presvedčením a hodnotami a o práve konkrétneho rodiča a dieťaťa odmietnuť vzdelávacie programy v citlivej oblasti, ktoré sú s nimi v rozpore," vysvetlil Chromík. Z vyjadrenia prezidenta Aliancia podľa neho nadobudla pocit, že ani jemu táto téma nie je ľahostajná. Preto do konca tohto týždňa požiadajú Kisku listom o stretnutie, na ktorom by mu radi vysvetlili ich postoj a požiadali ho o informácie k samotnému termínu a spôsobu následných krokov vyhlásenia referenda.
Prezident Andrej Kiska dnes prezradil, ako bude hlasovať v referende o ochrane rodiny. "Sú otázky, pri ktorých mám veľmi jasné stanovisko. Som človek konzervatívny s porozumením toho, čo očakávajú menšiny alebo druhá skupina," vyhlásil Kiska na tlačovej besede. V prípade poslednej referendovej otázky však bude proti, hoci súhlasí s tým, že množstvo vecí v školstve nefunguje dobre a rozumie tiež výhradám k tomu, čo sa niekedy v školách učí. "Ale napriek tomu si myslím, že je nutnosťou, aby v školách bolo základné vzdelanie v oblasti sexuálnej výchovy," ozrejmila hlava štátu svoje stanovisko. Referendum by malo obsahovať tri otázky. Ústavný súd rozhodol, že v súlade s ústavou sú otázky: "Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?", "Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?" a "Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti nesúhlasia s obsahom vyučovania?“ Prezident však ešte referendum vyhlásiť nemôže, keďže ústavný súd mu stále nedoručil svoje rozhodnutie. Hlave štáte sa zdá, že súdu to trvá pridlho. "Pokiaľ nedôjde v najbližšom období ku krokom, určite vyviniem vlastnú iniciatívu, aby bolo to rozhodnutie doručené do kancelárie prezidenta čím skôr," konštatoval Kiska. Hneď ako mu rozhodnutie doručia, v termínoch, ktoré sú mu dané, referendum vyhlási.
Ústavný súd koncom októbra na neverejnom zasadaní pléna rozhodol, že tri otázky referenda o rodine sú v súlade s ústavou, jedna nie. Referendum so štyrmi otázkami žiada vypísať Aliancia za rodinu, petíciu podpísalo okolo 400-tisíc ľudí. Ústavnosť referendových otázok posudzoval ústavný súd na základe podania prezidenta Andreja Kisku. V súlade s ústavou nie je tretia referendová otázka "Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom - najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?"
Iniciatíva Inakosť zaujme stanovisko a predstaví svoje argumenty k referendovým otázkam po tom, ako sa oboznámi s odôvodnením rozhodnutia ústavného súdu. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol výkonný riaditeľ iniciatívy Martin Macko, "privítali by sme, keby si pán prezident vypočul aj stanovisko organizácií obhajujúcich práva LGBTI ľudí najmä v prípade, ak k nim zaujíma zásadné stanovisko." Ako ďalej poznamenal, preto sa opätovne pokúsia požiadať o stretnutie, keďže raz ich už odmietol. "Vypočutie našich argumentov, okrem iného aj o tom, prečo je právne uznanie rodín párov rovnakého pohlavia v skutočnosti konzervatívnou agendou, je z nášho pohľadu minimum, ktoré by prezident všetkých občanov a občianok Slovenska mal urobiť," dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies