Aký je vývoj cien zlata?

NETKY.SK • 9 Jún 2024, 15:07 • 2 min
Aký je vývoj cien zlata?

NEW YORK - Ceny zlata ešte v piatok klesli na 1-mesačné minimum. Správu priniesla agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Robustné údaje z trhu práce v USA totiž podporili obavy, že americká centrálna banka (Fed) by mohla držať úrokové sadzby vysoko dlhší čas, než sa doteraz predpokladalo, čo posilnilo dolár. Dolárový index si v piatok polepšil približne o 0,8 % a dostal sa až na 104,93 bodu.
 
Ďalším faktorom boli správy, podľa ktorých Čína v máji pozastavila nákup zlata, keď predtým nakupovala zlato 18 mesiacov po sebe.
 
Augustový kontrakt na zlato na komoditnej burze Comex v piatok stratil 2,8 % a uzavrel na 2 325 USD (2 133,42 eura) za troyskú uncu (31,1 gramu). Spotová cena zlata klesla o 3,46 % na 2 293,78 USD za uncu.
 
Júlový kontrakt na striebro v piatok klesol o 6,14 % na 29,44 USD za uncu.
 
Piatková správa amerického ministerstva práce ukázala, že počet nových pracovných miest mimo poľnohospodárstva v USA v máji stúpol o 272 000 po +165 000 v predchádzajúcom mesiaci. Analytici počítali so zvýšením len o 190 000.
 
Investori dúfali, že nové údaje o zamestnanosti potvrdia ochladenie trhu práce, čo by americkej centrálnej banke umožnilo spustiť cyklus uvoľňovania menovej politiky. Trh práce však zostáva odolný a trh aktuálne počíta s tým, že Fed začne znižovať úrokové sadzby najskôr v septembri.
 
"Teraz sa dozvieme, či má zlato dostatok energie na to, aby absorbovalo dva údery v podobe správy o silnom trhu práce a pozastavenia nákupov v Číne," uviedol nezávislý obchodník s kovmi so sídlom v New Yorku Tai Wong.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: Reuters, Foto: Freepik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies