BRATISLAVA - Polovica Slovákov pri platení siaha po mobilnom telefóne. Čoraz populárnejšia je však aj platba smart prsteňmi či náramkami. Tie využíva každý desiaty Slovák.
S rozširujúcou sa ponukou nových platobných možností klesá aj potreba nosiť fyzickú platobnú kartu. Za nevyhnutnú ju považuje len 59 percent Slovákov. Prieskum uskutočnila spoločnosť Mastercard.
Na Slovensku vlastní smartfón 90 percent dospelých a väčšina ľudí ho pri sebe nosí častejšie ako peňaženku. Preto sa mobil stal najprirodzenejším platobným nástrojom. Tento trend potvrdzujú aj aktuálne dáta – platenie mobilom už vyskúšalo 49 percent Slovákov, čo je medziročný nárast o 4 percentá.
„Slovenský trh je dlhodobo veľmi otvorený technologickým inováciám, čo sa odráža aj v oblasti platieb. Slováci radi skúšajú nové spôsoby platenia, ktoré im prinášajú väčšie pohodlie a bezpečnosť. V dátach jasne vidíme, že plastová karta ustupuje do úzadia a hlavným platobným nástrojom sa stávajú mobilné telefóny, smart hodinky a novo aj prstene a náramky. Trend je jasný – platíme tým, čo máme najbližšie po ruke. A vďaka technológii tokenizácie sú tieto platby nielen pohodlnejšie, ale aj bezpečnejšie,“ informovala spoločnosť Mastercard.
V podobných situáciách Slováci začínajú využívať aj úplné novinky na poli platobných inovácií: náramky alebo prstene. Ich používatelia na nich oceňujú predovšetkým dizajn, ale aj ich funkčnosť, pretože sa nemusia nabíjať. Aktuálne platbu prsteňom vyskúšalo 10 percent zákazníkov, platobným náramkom dokonca 12 percent a ich počet sa postupne zvyšuje.
Rastúcu popularitu nositeľnej elektroniky potvrdzuje aj nárast aktivovaných platobných kariet v týchto zariadeniach. Na Slovensku sa ich počet od roku 2022 takmer strojnásobil. Najviac sa pritom platby týmito inteligentnými zariadeniami využívajú počas letných mesiacov, kedy ich podiel rastie až o 16 percent.
Výrazný nárast zaznamenali tiež platby telefónmi. Zatiaľ čo v roku 2020 bolo podľa dát Slovenskej bankovej asociácie uskutočnených na Slovensku 36 miliónov platieb mobilom, v roku 2024 stúpol ich počet na desaťnásobok, teda na takmer 380 miliónov transakcií.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies